Highlight Shëndeti

Vendndodhja e puçrrave në trupin tuaj tregon një sekret të fshehur për ju

puçrrat

Në këtë shkrim  ne do të eksplorojmë hartën kineze të akneve të trupit që ju tregon pse ju keni më shumë akne në disa pjesë të trupit tuaj dhe çfarë tregojnë  puçrrat  tepërta në fytyrë.

Aknet për dikë janë makth i vërtetë, dhe ato e ndikojnë shumë keq jetën e tyre. Kryesisht shfaqen në kohën e adoleshencës, por tek dikush vazhdojnë edhe pas kësaj kohe.

Përveç në fytyrë ato shfaqen edhe në qafë, gjoks, shpinë dhe zakonisht janë të lidhura me ndryshimet në nivelet hormonale.

Por aknet dhe puçrrat jo gjithmonë shkaktohet nga ndryshimet hormonale sipas mjekësisë kineze.

Sipas tyre, trupi i njeriut mund të zonohet dhe shfaqja e puçrrave është e lidhur me shkaqe të ndryshme.

Mjekra dhe Qafa

Hormonet janë fajtori më i madh i akneve të zonës së qafës dhe mjekrës. Problemet me gjëndrën e veshkave mund të shkaktojnë puçrra fytyrë po ashtu, por në të njëjtën mënyrë mund të rritet konsumi i sheqerit dhe stresi.

Puçrra në krahë

Stop stresin.Askush nuk dëshiron akne në shpatullat e krahëve, por jo zonë është më e atakuara nga stresi. Gjeni një mënyrë për të zvogëluar stresin në jetën tua. Provoni të bëni Yoga, ecni më shumë, lexoni një libër të mirë dhe pini një gotë verë në mbrëmje.

Puçrra në gjoks

Aknet dhe puçrrat në gjoks vërtetë janë të bezdisshme.Nëse puçrrat shfaqen në zonën tuaj të gjoksit, zakonisht është një shenjë se diçka nuk po funksionin me sistemin tuaj të tretjes. A keni një intolerancë ushqimore për të cilën nuk dini? Çdo acarim në sistemin tuaj të tretjes mund të çoj në akne të padëshirueshme në gjoks.

Puçrra në stomak

Njerëzit që ju shfaqen  aknet në stomakun e tyre shpesh kanë nivele të larta të sheqerit në gjak. Mënyra më e mirë për të luftuar këtë lloj puçrrash është të ndryshoni dietën tuaj. Kjo do të thotë eliminimi i bukës së bardhë dhe sheqerit në rend të parë.

Puçrra në prapanicë

Nëse keni një puçërr të vogël, ka të ngjarë që dieta ushqimore ju ka shkaktuar inflamacion në trupin tuaj. Pra, është një ide e mirë për të ndryshuar dietën tuaj dhe për të shtuar në të sa më shumë ushqime të plota.