Highlight Kura natyrale Shëndeti

Uji nga xhenxhefili shkrin yndyrën e belit, ulë kolesterolin e keq, rregullonin presionin e ulët të gjakut dhe shumë më tepër…

xhenxhefili

Shumë njerëz angazhohen në baza ditore kujdes ndaj shëndetit, por shpesh janë dekurajuar, kur nuk kanë arritur të mbajnë peshën ideale të trupit.

Në këtë kohë jemi bombarduar nga oferta të ndryshme mbi produkte me çmime tepër të shtrenjta, për humbje të peshës. Njerëzit shpenzojnë shumë e kilogramët vazhdojnë ti kenë.

Xhenxhefil është i njohur për vetitë e tij medicinale, që ndihmon në tretje dhe qarkullim të gjakut.

Por xhinxheri ka avantazhet e veta edhe kur bëhet fjalë për humbje të peshës dhe përmirësim të përgjithshëm të shëndetit.

Derisa shumë njerëz e dinë se një filxhan çaj me xhenxhefil është gjëja e duhur në ditët e ftohta të vjeshtës dhe dimrit, ata do të shtojnë sasinë e këtij çaji kur ta kuptojnë që me xhenxhefil mund të humbin kilet e tepërta.

Uji xhenxhefil stimulon djegien e dhjamit. Ky ujë është treguar i efektshëm në stabilizimin sheqerit në gjë e kolesterolit të keq.

Xhenxhefi mund të jetë veçanërisht i efektshëm në luftimin e yndyrës së barkut për shkak se mund  të ulë prodhimin e kortizolit, hormonin stresit që është përgjegjës për yndyrën viscerale ose “të thellë” që grumbullohet në abdomen dhe është më e vështirë për t’u humbur.

Uji xhenxhefil thuhet se ndihmon në djegien e yndyrës nga krahët, kofshët dhe vithet.

Së fundi, xhenxhefil është një diuretik natyral që ndihmon në luftimin e mbajtjes së lëngjeve në trup.

përfitime të tjera të rëndësishme shëndetësore të ujit xhinxher;

-Ulur presionin e gjakut

-Xhenxhefil është përdorur për mijëra vjet për trajtimin e hipertensionit

-Efekti antioksidant dhe forcon sistemin  imunitar.