Highlight Të tjera

Tregime të vërteta për gratë, të cilat i kanë zgjedhur për martesë njerëzit më të pasur në planet

gratë

Gratë e njerëzve më të pasur në botë: çfarë duken dhe çfarë bëjnë?

Nëse ju mendoni se ato kalojnë gjithë jetën e tyre duke bërë qejf, duke veshur dizajnet e reja nga dizajner të famshëm të modës dhe duke shkuar në parti, ju jeni gabim. Burrat e pasur zgjedhin gra që mund të luajnë piano, të shkruajnë disertacionet dhe të rregullojnë televizorët.

 

Portali Unik ka përgatitur një përmbledhje të tregimeve që luftojnë stereotipet popullore rreth grave të miliarderëve.

 

MacKenzie Bezos

MacKenzie Bezos është e martuar me personin më të pasur në botë, Jeff Bezos. Ata kanë qenë të martuar për pothuajse 25 vjet dhe janë takuar me njëri-tjetrin në punë: gruaja kishte një intervistë pune në kompaninë  që u bë e saj. Pasi u martuan, ata jetonin në një apartament të vogël me qira. Sot, ata zotërojnë Amazon, The Washington Post dhe Blue Origin. Por MacKenzie Bezos nuk është i famshëm për shkak të kësaj. MacKenzie gjithmonë ka dashur të bëhet një shkrimtare dhe madje preferonte të shkruante histori  dhe të rrijë me miqtë e saj. Për të paguar për arsimin e saj në Universitetin Princeton, ajo ka punuar si kameriere, pjatalarëse dhe kujdestare fëmijësh. Librat e saj të parë ishin “bestsellers” dhe madje morën çmime prestigjioze të librit. Sot, ajo ka fondacionin e  saj të bamirësisë të quajtur “4 FËMIJË”, ajo ndihmon burrin e saj, dhe natyrisht, shkruan libra. Ajo ngrihet në orën 4:30 të mëngjesit për të qenë në gjendje të kryej të gjitha angazhimet ditore.

Melania Trump

 

Melania Trump, në rast se dikush nuk e di, është gruaja e pronarit të Organizatës The Trump dhe Presidentit të SHBA, Donald Trump. Historia duket tipike: një burrë i pasur u martua me një modele të bukur. Megjithatë, nuk është kaq e thjeshtë. Jo të gjithë e dinë se para se Melania të bëhej modele, ajo fitoi një diplomë në arkitekturë dhe dizajn. Më vonë, ajo e gjeti veten duke punuar në këtë profesion. Melania nuk ishte e kënaqur mjaftueshëm me pozitën si Zonja e Parë, kështu që tani ajo është një dizajnuese e orave dhe  bizhuterive.

 

Lucinda Southworth


 

Një grua bjonde e bukur me emrin Lucinda Southworth është gruaja e Larry Page, bashkë-themeluesi i Google. Nuk ishte paraqitja e saj që burri i saj i ardhshëm adhuronte për të, por më tepër, dashuria e saj për shkencën. Ajo ka diploma nga Oksfordi, Pensilvania dhe Stanford University dhe ka shkruar një disertacion mbi teknologjinë mjekësore progresive. Ajo është gjithashtu një mësuese e suksesshme dhe shkencëtare e zonja. Bota nuk besonte se martesa e tyre do të ishte e fortë – nusja dukej “shumë e zgjuar”. Por në fakt, kjo është pikërisht ajo që Larry pëlqente për të! Lucy tani jep mësim në Universitetin Stanford.

 

Salma Hayek

 

Kjo është një nga çiftet më të famshme të milionerëve / miliarderëve. Për fat të keq, ata nuk janë më së bashku.

Ish i dashuri i Mariah Carey është një miliarder i quajtur James Packer. Ai kishte pasion ti bënte dhurata marramendëse të dashurës së tij si avionë privatë dhe diamante gjigante. Por Mariah është larg nga të varfrit. Bota e njeh atë si një këngëtare, kompozitore, producente dhe aktore të suksesshme. Sipas Forbes, në vitin 2007, Mariah Carey ishte gruaja e gjashtë më e pasur në industrinë e argëtimit: pasuria e saj u vlerësua në 225 milionë dollarë.

 

Helene Mercier


 

Helene Mercier është gruaja e Bernard Arnault, personi më i pasur në Evropë në vitin 2018.

Me sa duket është e pamundur të lë përshtypje pronari i “Louis Vuitton”,  Mowt Hennessy, njeriu i cili është rrethuar me luks dhe bukuri gjithë jetën e tij. Çdo modele do të ëndërronte të ishte me të. Por ai zgjodhi një pianiste kanadez të quajtur Helene Mercier. Sot ata kanë 3 fëmijë. Por, çfarë  donte gruaja e ardhshme nga Bernardi? Sipas Helenës, ajo donte ta dëgjonte atë të luante Chopin!