Highlight Kura natyrale Shëndeti

Trajto infeksionet urinare vetëm një përbërës natyral

infeksionet urinare

Nuk ka dyshim, infeksioni i traktit urinar mund të ndikojë seriozisht cilësinë e jetës tuaj. Ndjesia e djegies gjatë urinimit mund të jetë aq e dhimbshme, saqë të shkuarit në tualet mund të jetë një makth i vërtetë. Kjo gjendje normalisht trajtohet me antibiotikë, por nëse është serioze, mund të çojë edhe në dëmtime të veshkave.

Një alternativë shumë më e mirë dhe më e sigurt për trajtimin e këtij gjendje mjekësore janë metodat natyrale. Receta që rekomandojmë më poshtë është një nga shërimet më efektive natyrore kundër këtyre infeksioneve.

Përbërësi kryesor në këtë recetë është majdanozi, një barishte me vetitë medicinale mahnitëse. Për shembull, majdanozi është një nga diuretikët më të mirë natyrorë. Plus, mund të përdoret për trajtimin e një sërë sëmundjesh të tjera. Majdanozi ndihmon bakteret e ndezura nga trupi duke zvogëluar ndjenjen e sikletshme dhe  dhimbjen gjatë urinimit. Ai gjithashtu mban nën kontroll nivelet e natriumit dhe kaliumit. Me fjalë të tjera, rrit prodhimin e urinës në trup në mënyrë që të eleminojë bakteret që shkaktojnë infeksione.

Çaji nga majdanozi është  antibiotik i fuqishëm natyror. Për ta bërë atë në shtëpi, do t’ju duhet:

– 4 gota ujë

– 4 tsp. majdanoz i freskët (i grirë)

Përgatitja:

Prisni majdanozin përfshini edhe bishtin dhe  rrënjët.

Vlo   4 gota me ujë të filtruar.

Hiqni ujin nga nxehtësia, pastaj shtoni majdanozin e grirë.

Lëreni për 20 minuta dhe pastaj kullojeni.

Për rezultatet më të shpejta, pini 4 gota të kësaj çaji për të paktën një javë. Ju duhet ta pini gjithmonë atë të freskët, të nxehtë ose të ftohtë. Ju do të ndjeni lehtësim në  tri ditët e para./Unik Portal/