Highlight Kura natyrale Shëndeti

Trajtimi i bronkitit në shtëpi

bronkiti

Bronkiti është një inflamacion i bronkeve, që shkakton krijimin e mukusit. Qëllimi është të lirohet sekreti i mbledhur. Qasja më e drejtpërdrejtë në mushkëritë tuaja është ajri që thithni, kështu që trajtimet e inhalimit janë hapi i parë. Ushqimet dhe pijet e ndryshme gjithashtu mund të mbajnë mukusin në lëvizje dhe marrja e embrioneve në sistemin tuaj do të dekurajojë gjithashtu bakteret që i përmbahen mukusit.

Ja çfarë duhet të bëni:

Hani salsa pikante me piper. Ushqimi i zjarrtë e hollon mukusin në mushkëritë tuaja, duke ju ndihmuar që të kolloni më shumë në mënyrë produktive. Për mukusin e hollë dhe për t’ju ndihmuar të kolloni atë më lehtë, pini shumë ujë dhe shmangni alkoolin dhe pije me përmbajtje kafeine, të cilat kanë tendencë për të dehidratuar dhe për të bërë mukozën  e ashpër.

Pini çaj mullage sepse  është një ilaç tradicional për sëmundjet e frymëmarrjes dhe përdoret për të bërë shurupet për qetësim të kollitjes. Vendosni 2 lugë çaji lule të thata të mullagës në  një gotë me ujë të valë. Lëreni të qëndroj për  10 minuta, pastaj kullojeni dhe pijen. Ju mund të pini deri në 3 gota në ditë.

Trajtimet me avull ose  duke  bërë një dush të nxehtë, po ashtu mund të ndihmojnë në këtë drejtim. Thithja e avullit do të ndihmojë në lirimin e sekrecioneve në mushkëritë tuaja.

Për ta bërë trajtimin me avull edhe më efektiv, shtoni disa pika vaj pishe. Eukalipt me erë të freskët ndihmon për të zbutur mukozën në rrugët e frymëmarrjes të penguara dhe gjithashtu ka disa prona antibakteriale në ujdi. Vaju i pishës vepron si një qetësues dhe ndihmues , dhe do t’ju ndihmojë ta kaloni më lehtë këtë situatë./Unik Portal/