Highlight Shëndeti Ushqehu shëndetshëm

Top 10 perimet më të shëndetshme në botë

perimet

Unik Portal ju njeh me dhjetë perimet më të shëndetshme në botë:

 

Lakra

 

Është një barishte shumëvjeçare ujore e gjetur në bollëk përgjatë rrugëve të ngadalshme të rrjedhjes së ujit dhe burimeve të afërta natyrore. Gjethet e saj shfaqin shije të mprehtë, të butë dhe pak të zbehtë, disi si zarzavate të tenderit dhe kreshtat e kopshtit. Ajo ka përqendrim më të lartë të vitaminës C sesa disa fruta dhe perime.

 

Lakër kineze

Lakra kineze e njohur edhe si lakër Napa, është një nga perimet popullore në territorin e Kinës. Ajo është e mbushur me shumë përbërës antioksidues bimore. Lakra Napa ka nivele shumë të mira të vitaminës C. Vetëm 100 g Napa të freskëta siguron rreth 45% të kërkesave të përditshme të kësaj vitamine.

 

Chard

Chard është një perime me gjethe të gjelbër në të njëjtën familje si panxhari dhe spinaqi. Gjethet e tyre janë një burim i shkëlqyer i vitaminës C dhe antioksidanteve të tjerë. Gjethet e saj të freskëta sigurojnë rreth 33% të niveleve të rekomanduara për 100 gram. Kjo është një nga burimet e shkëlqyera të perimeve për vitaminën K, është gjithashtu burim i pasur i acideve yndyrore omega-3, vitaminë A dhe antioksidantë flavonoidë si b-carotene, a-carotene, lutein dhe etj.

 

Rrepka të kuqe

Rrepkat e kuqe  janë një burim i shkëlqyeshëm i vitaminës K, vitaminës A, vitaminës C, bakrit, kaliumit, manganit, vitaminave B2, magnez, vitamina E, fibra dhe kalcium. Ato janë gjithashtu një burim shumë i mirë i hekurit, vitaminave B1, B6 dhe acid pantothenik, si dhe fosfor dhe proteina.

 

Spinaqi

Spinaqi është një burim i shkëlqyer i vitaminës K, vitaminës A, manganit, folatit, magnezit, hekurit, bakrit, vitaminës B2, vitaminës B6, vitaminës E, kalciumit, kaliumit dhe vitaminës C. Është një burim shumë i mirë i fibrave dietike, fosforit, vitaminës B1, zinkut, proteinave dhe kolinës. Përveç kësaj, spinaqi është një burim grumbull i acideve yndyrore omega-3, niacin, acid pantothenik dhe selen.

 

Çikore

Kjo është një bimë me drurë dhe barishtore që ka një pasuri të mirë shëndetësore, duke përfshirë aftësinë për të lehtësuar problemet e tretjes, parandalimin e urthit, zvogëlimin e dhimbjeve të artritit, detoksifikimin e mëlçisë dhe fshikëzës së tëmthit, parandalimin e infeksioneve bakteriale, rritjen e sistemit imunitar dhe zvogëlimin e shanseve sëmundje të zemrës. Është gjithashtu një sedativ natyral, dhe mund të mbrojë kundër gurëve të veshkave, dhe të përfitojë përpjekjet për të humbur peshë.

 

Marulet

Marule është një nga perimet me gjethe jeshile. Vitaminat në marule janë të bollshme. Gjethet e saj të freskëta janë një burim i shkëlqyeshëm i disa Vitamina A dhe beta carotenit. Kjo është një burim i pasur i vitaminës K. Vitamina K ka një rol të mundshëm në metabolizmin e kockave ku mendohet të rrisë masën e kockave duke nxitur aktivitetin osteotrofik brenda qelizave të kockave. Gjethet e freskëta përmbajnë sasi të mirë folates dhe vitaminës C.

Majdanoz

Kjo është një barishte popullore kuzhinës dhe medicinale e njohur si një nga ushqimet funksionale për antioksidantët e saj unikë, dhe pronat parandaluese të sëmundjes.

Marule romane

Kjo është një shumëllojshmëri e marule që rritet me një kokë të gjatë me gjethe të forta me brinjë të fortë poshtë qendrave të tyre. Ai është gjithashtu një burim i mirë i vitaminës B2, acideve yndyrore omega-3, vitaminës B6, fosforit, kromit, magnezit, vitamina B1, bakri, hekuri dhe vitamina C. , kalcium dhe acid pantotenik.

 

Collards i gjelbër

Kjo është një perime me gjethe që i përkasin të njëjtës familje që përfshin lakrën, brokolin. Zarzavate  e saj janë një burim i shkëlqyeshëm i vitaminës A dhe antioksidantë karotenoidë si lutein, karotene  etj. Këto komponime janë zbuluar shkencërisht që kanë vetitë antioksiduese./Unik Portal/