Highlight Kura natyrale Shëndeti

Si të zbardhni dhëmbët në mënyrë natyrale

dhëmbët

Nëse ndonjëherë keni gatuar me shafran indian, ndoshta më vonë keni pasur  shenja të verdha në duar, por keni ngrënë ushqime shumë të shijshme. E kush do të kishte menduar se aroma që njollos shumë gjëra mund të shndrit dhe të zbardh dhëmbët tuaj?

Shafrani  Indisë është gjithashtu efektiv në dhimbjen e dhëmbëve, elimino bakteriet, redukton  ënjtjen dhe zbardhë dhëmbet.

Për të zbardh dhëmbët, shafran i Indisë duhet  përzier me sode buke dhe vaj kokosi. Soda e bukës  është efektive për pastrimin e shumë gjërave. Sode e pjekjes largon njollat ​​dhe pllakat nga dhëmbët duke hequr acidet që janë bërë nga bakteret në gojën tuaj. Pllakat mund të shkaktojnë probleme dentare, të tilla si prishja e dhëmbëve dhe sëmundjet e gomës.

Vaj kokosit është një tjetër përbërës i mrekullueshëm, që mund të nxjerrë bakteriet nga goja juaj dhe mund të trajtojë dhëmbët, fryma e keqe, ndjeshmëria e dhëmbëve dhe sëmundja e gomës. Njerëzit e quajnë këtë aktivitet duke tërhequr naftën, sepse shpëlarja e gojës me vaj kokosit do të nxjerrë ato mikrobe, por gjithashtu ndihmon për të zbardhur dhëmbët.

Gjërat që do t’ju duhen:

– pluhur shafran i Indisë

– Sode buke

– Vaj kokosi

– Nje tas

– Një lugë

– Një kavanoz ose enë për ruajtjen e përzierjes

Hapat:

– 4 lugë të  pluhur  shafran,

– Shto 2 lugë sode buke.

– Shto 2½ deri 3 lugë vaj organik, të virgjër kokosit.

– Përziej të gjitha

 

Përdorimi:

– Përhapni 2 lugë çaji  shafran  në furçën tuaj të dhëmbëve.

– Butësisht lani dhëmbët për 1-2 minuta.

– Merr një  lugë çaji  vaj të kokosit të shkrirë  dhe mbaje për një minutë në gojë.

– Shpërlni gojën me ujë.

– Përsëriteni disa herë në javë për disa javë, pastaj reduktojeni për  një herë ose dy herë në javë.

Ju lutem vini re se kjo përzierje mund të njollë lëkurën rreth gojës tuaj. Prandaj, përdorni kujdes kur lani dhëmbët..

Këshilla:

– Mbajeni përzierjen  në frigorifer për disa ditë.

– Nëse dëshironi të bëni një sasi më të vogël, sigurohuni që të reduktoni të gjitha përbërësit në mënyrë proporcionale./Unik Portal/