Highlight Kura natyrale Shëndeti

Si të përmirësojmë qarkullimin e gjakut?

qarkullimin e gjakut

Gjaku juaj bën një punë fantastike për të transportuar lëndë ushqyese dhe oksigjen në çdo pjesë të trupit tuaj, kështu që nëse keni ndonjë problem me sistemin tuaj të qarkullimit të gjakut, kjo mund të ndikojë në shëndetin tuaj të përgjithshëm.

Zakonet ee këqija të të ushqyerit, niveli jo i mirë i jetesës, sëmundjet e zemrës, problemet e tiroides, stresi dhe depresioni janë disa nga faktorët që kontribuojnë në zhvillimin e problemeve në sistemin e qarkullimit të gjakut.

Ato janë të lehtë për të zbuluar, sepse simptomat janë të dukshme, të tilla si venat merimangë, koncentrimi i ujit në trup dhe lodhja.

Më poshtë do të gjeni  tri mënyra për nxitur krejt në mënyrë natyrale qarkullimin e gjakut si dhe parandalimin e  problemeve në sistemin e qarkullimit të gjakut:

1.Çaj i bardhë

 

Lëkura e bardhë e shelgut është e njohur si “aspirina natyrore” për shkak të vetive antikoaguluese dhe kapacitetit për të përmirësuar rrjedhjen e gjakut.

Konsumi i rregullt ndihmon në rregullimin e rrjedhjes së gjakut dhe mbron nga sëmundjet e zemrës, sulmet në zemër, goditjet dhe venat me variçe.

Përbërësit

1 lugë lëvorë e imtësuar shelgjeje;

1 gotë uji.

Udhëzime

Vendosi  në një gotë me ujë të valë dhe lërëni për 10 deri në 15 minuta. Kullojeni dhe pini nga ky qaj një herë në ditë. Për rezulatate më të shpejta pini çdo të dytën ose tretën ditë.

 

2.Çaji “Horsetail”

Çaji Horsetail ruan arteriet nga forcimi dhe lipidet nga akumulimi, të tilla si kolesteroli dhe trigliceridet. Konsumi i tij pakëson problemet e qarkullimit dhe parandalon venat me variçe. Çaji “Horsetail” është një barishtë të cilën ju mund ta gjenni në formë të pluhurit ose kapsulave. Është përdorur që moti në mjekësinë tradicionale, kryesisht për heqjen e gureve në veshka si dhe për përmirësimin e kockave.

përbërësit

2 lugë horsetail;

1 litër ujë

 Udhëzime

Vendosni një litër ujë  për tu vluar dhe pastaj kthejeni në një  kavanoz me horsetail. Le të qëndroj për 5 deri në 10 minuta dhe pastaj është i gatshëm për tu konsumuar.

Pini 1 ose 2 gota në ditë, çdo ditë, për rreth një muaj.

 

  1. Çaj xhenxhefil

Vetitë  anti-inflamatore dhe antikoagulante të Xhenxhefilit ndihmojnë në ruajtjen e shëndetit të venave dhe parandalimin e problemeve me sistemin tonë të qarkullimit të gjakut.

Ajo gjithashtu punon si një tonik që mund të mbrojë muret e tona arteriale kundër grumbullimit të lipideve.

përbërësit 

2 copë xhenxhefil të freskët;

1 filxhan ujë;

Mjaltë dhe limon (opsionale).

Udhëzime

Vendos copat e xhenxhefilit në gotë me ujë të valë dhe lëreni të qëndroj për 10 minuta. Para se të pini çaj, ju mund të shtoni mjaltë dhe limon për ta bërë atë shije pak më të mirë. Pini deri në 3 gota në ditë për të paktën 2 javë.

Nëse jeni duke marrë medikamente ose nëse keni probleme shëndetësore, konsultohuni me mjekun tuaj para se të pini ndonjë nga këto çajra.