Highlight Modë & Bukuri

Si të dukeni vite më të rinj?

Gjithkush ka disa lloj të shenjave në fytyrën e tyre. Në krye të buzëve të tyre, në ballin e tyre, nën sytë e tyre. Lëkura në fytyrën tonë është më e brishtë, për shkak të ekspozimit të vazhdueshëm ndaj rrezeve të diellit, ndotjes, të ftohtit dhe kalimit të pashmangshëm të viteve, ndër të tjerash.

 

Përveçse na bëjnë të dukemi më të vjetër, këto pika mund të jenë një barrë e shtrenjtë, pasi që kremrat që premtojnë për të ndihmuar janë mjaft të shtrenjta. Ne do t’ju mësojmë se si të bëni një recetë 100% natyrale që do t’ju ndihmojë të hiqni qafe shenjat, dhe plagët në fytyrë, si dhe të rivendosni ton natyral të lëkurës suaj.

 

Kjo recetë është e lehtë, e shpejtë dhe e lirë.

 

Të gjitha që ju duhet është majdanoz dhe limon.

 

Majdanozi është i pasur me disa lëndë ushqyese, veçanërisht me vitamina A dhe C, dhe kalcium, squfur, hekur, fosfat, magnez dhe kalium. Zgjeron tonin tuaj të lëkurës dhe ndihmon në rigjenerimin e saj. Zvogëlon inflamacionin dhe acarimin, zvogëlon skuqjen dhe e bën lëkurën të duket si e re. Përbërësi tjetër në këtë recetë është limoni, një burim i madh i vitaminës C. Limoni është i njohur mirë për vetitë e tij pastruese.

Aplikoni këtë maskë vetëm natën, pak kohë para se të shkoni në shtrat, për shkak të limonit. Sa herë që përdorni lëng limoni në lëkurën tuaj, ajo mund të djeg nëse është e ekspozuar ndaj dritës së diellit.

 

Nëse ju nuk dëshironi të përdorni lëng limoni, ju mund ta zëvendësoni atë me uthull molle.

 

Kjo është receta:

– 200 ml ujë (1 filxhan);

– 2 lugë gjethe majdanoz;

– 1 lugë gjelle lëng limoni të shtrydhur ose uthull molle.

 

Udhëzime:

 

Vendosni ujë në një tenxhere të valoj.

Sapo të fillojë të vlojë, fikeni shporetin dhe shtoni gjethet e majdanozit.

Sapo të jetë ftohur shtoni lëngun e limonit.

Përdoreni këtë recetë një herë në ditë, natën, pak para shtratit.

Të nesërmen, lani mirë fytyrën me sapunin tuaj normal.