Highlight Shëndeti

Shkenca shpjegon se si mund të shëroheni për 10 minuta në ditë!

Në kohën e mjekësisë moderne, shpesh harrojmë një nga metodat më të vjetra, por efektive, për shërim: vetë shërimin. Në vetëm dhjetë minuta në ditë, ju mund të shëroheni dhe të bëheni versioni më i mirë i vetës tuaj.

Sigurisht, gjithmonë do të ketë të atillë që ju thonë se të merrni ilaçet sepse vetëm në këtë mënyrë mund të shëroheni. Por, praktikimi i artit të lashtë të vetë-shërimit ju lejon të përdorni fuqinë tuaj për t’u ndier më mirë.

Me metodat holistike të shërimit të Ayurveda, ju do të mund të prekni një nga sistemet më efektive të historisë për të shëruar veten. Derisa mjekësia konvencionale është e fuqishme dhe ka përparësitë e saj, ekziston një arsye pse trajtimi ayurvedik përdoret edhe në ditët e sotme.

Yurveda bazohet në idenë se mendja, shpirti dhe trupi të gjitha së bashku lidhen dhe funksionojnë në harmoni. Ky balancë është ajo që lejon një person të qëndrojë i shëndetshëm dhe të shërohet nga ndonjë sëmundje ose lëndim.

Ayurveda filloi si një proces shërimi i lashtë indian. Ai mëson se të gjitha gjallesat brenda Universit përbëhen nga energji. Këto gjëra të gjalla janë të ndërlidhura.

Për të hyrë në fuqinë vetë-shëruese të Ayurvedës, praktikuesit duhet të përdorin meditimin, yoga, thënie motivuese  dhe ushqim për të siguruar që trupi, shpirti dhe mendja e tyre të veprojnë si një.

 Por, çfarë duhet të bëni saktësisht?

Unik sot ua shpjegon gjithë këtë:

Rutina e mëngjesit;

Filloni duke pastruar gjuhën për  30 sekonda Dita duhet të fillojë me larjen e dhëmbëve. Derisa  i pastroni dhëmbët, përqendrohuni te pastrimi i gjuhës. Duke pastruar rregullisht gjuhen ju e ndihmoni organizimin të heqë toksinat e trupit dhe lironi energjinë.

Pastaj shpërlani gojën tuaj me vaj susami. Mbajeni vajin në gojë për dy minuta. Vaji i susamit do të ndihmojë në parandalimin e zhvillimit të pllakës dentare, gingivitit dhe prishjes së dhëmbëve. Përmbajnë acid linoleic. Po ashtu  vaji i susamit mbron gojën kundër viruseve, baktereve dhe kërpudhave.

 Masazhohu për 3 minuta;

Masazhi është një pjesë kyçe e mësimeve ayurvedike, është thelbësore ta përfshini atë në rutinën tuaj të shërimit të zisë. Ky masazh duhet të bëhet me një furçë të butë, mëndafshi të papërpunuar ose dorëza. Masazhoni në veçanti zonën e qafës.

Ky masazh ndihmon për të përmirësuar qarkullimin e trupit tuaj, në fund të fundit ju lejon të rivendosni energjinë në trupin tuaj. Kjo pjesë e procesit të vetë-shërimit të ayurvedikut bazohet në lidhjen e lëkurës me një organ të brendshëm të veçantë.

Pas këtij masazhi, organet tuaja do të përjetojnë një rritje të rrjedhjes së gjakut, duke i lejuar trupit të funksionojë më mirë në tërësi teksa punoni për të shëruar veten.

Rutina e mesditës 2 minuta;

Pini ujë të nxehtë gjatë ditë. Uji i zier ka shumë përfitime që do t’ju ndihmojnë të shëroni veten. Gjatë ditës, vlo një  gjysmë litër ujë. Pas 10-15 minutash, pini ujë të nxehtë gjatë një periudhe gjysmë ore, duke marrë tre gllënjka çdo herë që pini.

Kjo praktikë do të ndihmojë në nxitjen e tretjes, duke lejuar që toksinat të largohen nga trupi juaj.

Frymarrje relaksi për dy minuta;

Frymëmarrja e thellë është një pjesë thelbësore e procesit të vetë-shërimit ayurvedik.

Filloni këtë ushtrim të frymëmarrjes me një frymëmarrje të thellë me hundë. Mbajeni frymën për një ose dy sekonda. Pastaj, lirojeni. Sa më shumë që ushtroni frymëmarrjen, aq më e natyrshme do të bëhet.

Rutina e natës

Stimuloni sistemin tretës të trupit tuaj dhe ndihmoni për të përmirësuar cilësitë e ëndrrave tuaja.Përdorni përsëri vajin e susamit. Masazhoni stomakun tuaj me dy pika vaj susami.

Fshijeni pjesën e masazhuar me një peshkir të lagur me ujë të ngrohtë. Ky masazh i thjeshtë do të ndihmojë për të nxitur tretjen duke inkurajuar zorrët për t’u kontraktuar. Përveç ndihmës në përmirësimin e sistemit të tretjes së trupit, ky masazh shërben gjithashtu si një kurë për pagjumësi.

Ju do të flini gjumë shumë më mirë pas këtij veprimi.

Praktika të tjera shtesë për vet shërim;

Ekzistojnë disa praktika të tjera të mira për ata që duan të provojnë metodat e vet shërimit.

Së pari, hani shëndetshëm. Largoni ushqimet e dëmshme nga dieta e juaj, shton vitaminat që i duhen trupit tuaj.

Reduktoni stresin, sepse stresi ju bën të ndiheni të sëmurë, edhe pa qenë fare. Pastaj, bëni një plan ushtrimesh të përditshme.  Ushtrimet e  rregullta ndihmojnë në lehtësimin e stresit, duke i lejuar trupit të ndihet më i relaksuar.