Highlight Kura natyrale Shëndeti

Pse teshtini dhe keni hundë të zëna në mëngjes?

hundë të zëna në mëngjes

A teshtini në mëngjës, pasi zgjoheni? Sipas specialistëve, këto teshtitje dhe hundët e zëna në mëngjes mund të shkaktohen nga ambienti juaj i gjumit.

Jastëku ose shtrati juaj mund të jetë problemi.

Nëse jetoni në një vend me klimë shumë të thatë ose nëse ajri i dhomës tuaj është i thatë atëherë hunda juaj mund të reagojë ndaj ndryshimeve në ajër. Ju gjithashtu mund të keni reagime alergjike ndaj marimangave dhe pluhurit.

Hapi i parë për të trajtuar teshtimat e mëngjesit është identifikimi i çdo gjëje që mund t’ju iritojë. Flini një javë në një shtrat tjetër  dhe shihni nëse është aty problemi.

Nëse këto zgjidhje të thjeshta nuk funksionojnë, provoni këto mjete  shtëpiake:

  1. Piper i zi, shafran, gjethe speci

Përzieni 5-6  fara piper dhe një majë shafran dhe një  gjethe speci. Ngroheni dhe përtypni për pak qaste. Pastaj lani dhëmbet tuaj.

  1. Çaji kopër

Disa bimë të tilla si kopra kanë vetitë antiallergjike. Pini disa filxhanë çaj kopër, i cili është gjithashtu antiviral dhe antibakterial, për të zhvilluar një rezistencë kundër alergjive që mund të shkaktojnë teshtitje në mëngjes.

  1. Xhenxhefili

Ashtu si kopra, xhenxhefili mund të ndihmojë me alergji. Përtyp një pjesë të vogël xhenxhefil, e cila gjithashtu ka antioksidant dhe anti-inflamator dhe mund të ndihmojë për të pakësuar kollitjen.

  1. Çaj kamomil

Kamomili rekomandohet për të trajtuar teshtitjen dhe kollitjen për shkak të vetive të qetësimit, antimikrobikut dhe antiinflamatorëve.

  1. Portokalli

Nëse teshtitjet tuaja në mëngjes janë shkaktuar nga një alergjik, pini një filxhan lëng portokalli ose hani një portokall në mëngjes për të ndihmuar në parandalimin e tyre.

  1. Vaj mente karamele

Vajrat e rafinuar të karamelave me vajra antibakteriale e bëjnë këtë ilaç shtëpiak veçanërisht efektiv, kundër teshtitjes dhe ndalimit të hundëve. Vlo  2 gota uji me 5-6 pika vaj karamele. Thitheni avullin për të lehtësuar teshtitjen.