Highlight Shëndeti

Pse nuk duhet të hidhni lëvozhgat e portokallit?

lëvozhgat e portokallit

Ka shumë receta që ju ndihmojnë të humbni peshë dhe përshpejtoni metabolizmin tuaj.

 

Njerëzit shpesh flasin për lëng portokalli. Duke qenë një burim i mirë i vitaminave dhe duke i dhënë trupit një ndjesi mbushjeje, shumë dieta përfshijnë përdorimin e lëngut të portokallit, shpesh në mëngjes.

 

Ajo që shumë njerëz nuk e dinë është se lëvozhgat portokalli janë të pasura me prona medicinale, të cilat ndihmojnë në trajtimin dhe lehtësimin e simptomave të sëmundjeve të ndryshme si:

– Artritis;

– Hipertension;

– Probleme të zorrëve;

– Ethe;

– Gurët në veshka;

– Ulcerat;

– Trashje;

 

Ja se sa e lehtë është të bësh çaj nga lëvozhgat e portokallit:

 

Pasi të keni bërë lëngun tuaj të portokallit, ruani lëvozhgat dhe lërini të thahen për një periudhë prej 24-48 orësh.

 

Pas periudhës së tharjes, shtoni një litër ujë në një tenxhere dhe zieni ato.  Pijeni këtë përzierje gjatë ditës kur të dëshironi.