Highlight Shëndeti

Pse djersiti natën?

Lëkura e një të rrituri përmban 2 deri në 5 milionë gjëndra djerse. Ata zhvillojnë ide moderne për strukturën dhe funksionin e aparatit sekretor-ekskretor të lëkurës së njeriut – një lëng në të cilin treten kripërat, proteinat, kolesterolin, aminoacidet dhe substancat azotike. Gjatë një dite në temperaturën e dhomës, një person sekreton 400-600 ml djersë, e cila është e nevojshme për të hidratuar lëkurën dhe për të ftohur trupin.

Puna e gjëndrave të djersës rregullohet nga sistemi nervor autonom dhe substancat e tij biologjikisht aktive, ndërmjetësit acetilkolina, pilokarpina, si dhe hormonet mbiveshkore. Prandaj, një person nuk mund të djersitet pak a shumë nëse ai vetëm dëshiron.

Natën dhe gjatë gjumit, të gjitha proceset në trup ngadalësohen, duke përfshirë sekretimin e djersës. Por kjo nuk ndodh.Ide moderne për strukturën dhe funksionin e aparatit sekretor-ekskretor të lëkurës së njeriut, nëse një person fle në një dhomë të nxehtë ose ka ngrënë ushqim pikant për darkë. Zakonisht kjo djersitje kalon vetvetiu dhe nuk nevojitet ndihma e mjekut.

Por ndonjëherë rritja e djersitjes, ose hiperhidrozës, në ëndërr shoqërohet me arsye për të cilat nuk mund të bëni pa një ekzaminim dhe trajtim të veçantë.

1. Kulmi

Tek femrat pas 45-50 vjetësh funksioni i vezoreve ulet, prodhojnë më pak estrogjen. Gjëndra e hipofizës po përpiqet të stimulojë trajtimin e çrregullimeve klimakterike në menopauzë të gjëndrave seksuale dhe rrit lirimin e hormoneve folikul-stimuluese dhe luteinizuese. Ky i fundit është i aftë të rrisë me shpejtësi temperaturën e trupit dhe sintetizohet në mënyrë më aktive në mbrëmje. Prandaj, gruaja ndjen një rritje të nxehtësisë dhe fillon të djersitet shumë.

Çfarë duhet bërë

Nëse shihni shenja të menopauzës, kontaktoni gjinekologun tuaj. Mjeku do të ekzaminojë dhe do të përshkruajë terapinë e zëvendësimit të hormoneve të terapisë me estrogjen. Ata nuk do të ndalojnë fillimin e menopauzës, por do të zvogëlojnë simptomat e pakëndshme.

2. Zakonet e këqija

Cigaret përmbajnë shumë nikotinë, e cila imiton veprimin e neurotransmetuesit acetilkolinë dhe stimulon gjëndrat e djersës. Tek njerëzit që kanë pirë duhan në mënyrë aktive për një kohë të gjatë, ky efekt mund të shfaqet gjatë natës.

Me abuzimin me alkoolin, aktivizohet një mekanizëm tjetër, i lidhur me sindromën e hangoverit, i cili vërehet brenda pak orësh pas pirjes së alkoolit. Tek njerëzit, termorregullimi është i shqetësuar, prodhimi i hormoneve, përfshirë ato që ndikojnë në funksionin e gjëndrave të djersës. Prandaj, gjumi i dobët shoqërohet me djersitje të shtuar.

Çfarë duhet bërë

Nëse djersitjet e natës bëhen të vazhdueshme, ndaloni pirjen e duhanit ose të paktën mos pini duhan para gjumit. Në rast të varësisë ndaj alkoolit, trajtohuni me narkologun, përndryshe, përveç djersitjes së bollshme, mund të shfaqen probleme të tjera shëndetësore.

3. Sëmundjet endokrine

Në sëmundjet e organeve endokrine, puna e gjëndrave të djersës ndryshon. Prandaj, zhvillohet hiperhidroza. Më shpesh, vërehet me patologjitë e mëposhtme:

  • hipertiroidizmi;
  • diabeti;
  • feokromocitoma;
  • akromegalia.

Çfarë duhet bërë

Për trajtimin e djersitjes së shtuar, konsultohuni me një mjek. Ai do të urdhërojë një test hormonal. Nëse treguesit ndryshojnë nga norma, atëherë do të dërgoheni te një endokrinolog për të gjetur trajtimin e duhur.

4. Apnea e gjumit

Apnea e gjumit Apnea obstruktive e gjumit është një gjendje potencialisht e rrezikshme, ndalimi i papritur i frymëmarrjes gjatë gjumit. Në të njëjtën kohë, një person nuk e ndjen se i është ndalur frymëmarrja, por djersitja e tij intensifikohet. Një simptomë shtesë për të cilën mund të tregojnë të afërmit është gërhitja e rëndë.

Apnea e gjumit rrit rrezikun e dështimit të zemrës, sulmit në zemër dhe goditjes në tru dhe është e zakonshme tek burrat dhe gratë obezë dhe me hipertension.

Çfarë duhet bërë

Nëse të afërmit thonë se ju gërhitni shumë në gjumë, dhe në mëngjes keni dhimbje koke dhe dobësi të rëndë, kontaktoni një terapist. Ai do të urdhërojë një ekzaminim dhe mund të rekomandojë:

  • humb peshe;
  • hiqni dorë nga pirja e duhanit dhe alkoolit;
  • mos flini në shpinë;
  • mos pini pilula gjumi.

Gjithashtu, ndonjëherë mjekët ju ndihmojnë të zgjidhni një maskë të veçantë ose gojë për gjumin me apnea obstruktive të gjumit dhe në disa raste ju dërgojnë për operacion.

5. Infeksionet

Ndonjëherë djersitjet gjatë natës ndodhin tek njerëzit që kanë marrë SARS ose nuk janë të vetëdijshëm për sëmundjen e tyre kronike infektive të djersitjes së tepërt. Për shembull, shpesh kjo simptomë shfaqet me tuberkulozin Tuberkulozi, dhe shenjat e tjera të sëmundjes nuk janë gjithmonë të dukshme.

Djersitja që shfaqet në sulme, e shoqëruar me të dridhura dhe temperaturë, është karakteristikë e malaries. Është një sëmundje infektive që transmetohet nëpërmjet pickimit të mushkonjave. Gjendet në vendet me klimë të nxehtë dhe të lagësht, kështu që disa e sjellin patogjenin nga një udhëtim në Indi ose Afrikë.

Çfarë duhet bërë

Për djersitjet e natës që shoqërohen me një rritje të lehtë të temperaturës, lini një takim me një terapist. Nëse ethet janë të rënda, dhe veçanërisht nëse keni ardhur nga një pushim në një vend ekzotik disa ditë më parë, telefononi një ambulancë.

6. Ilaçet

Hiperhidroza mund të shoqërohet me një efekt anësor të barnave medicinale Hyperhidrosis. Njerëzit ndonjëherë djersitin shumë gjatë natës nëse duhet të marrin antidepresantë, beta-bllokues, djersitje të tepërt ose insulinë.

Çfarë duhet bërë

Nëse ju është dhënë një mjekim që rezulton në djersitje gjatë natës, duhet t’i tregoni mjekut tuaj për këtë. Ai do të ndryshojë ilaçin ose do të ulë dozën.

7. Tumoret

Tumoret malinje në fazat fillestare nuk japin simptoma të dukshme. Për shembull, me leuçemi Leucemia, një kancer i gjakut, ka djersitje të shtuar, ndonjëherë të dridhura, dobësi, dhimbje në kocka, gjakderdhje nga hundët. Dhe me një tumor të sistemit limfatik, Limfoma Limfoma, shfaqen edhe djersitjet e natës, rriten nyjet limfatike dhe pesha e trupit zvogëlohet pa ndonjë arsye të dukshme.

Çfarë duhet bërë

Këto sëmundje nuk mund të diagnostikohen pa një ekzaminim të veçantë. Prandaj, sigurohuni që të bëni një takim me një terapist: ai do të përshkruajë teste gjaku, palcën e eshtrave, nëse është e nevojshme, CT ose MRI.