Highlight Shëndeti

Pasta më e mirë natyrale për dhëmbët tuaj

dhëmbë

Duke pasur një grup të shëndetshëm të dhëmbëve, mishit dhe gojës është e rëndësishme për shëndetin tuaj të përgjithshëm.

Brenda gojës suaj është një mjedis i errët dhe i njomë, ku shumë bakterie mund të gjejnë vetën në të. Pra, është e rëndësishme që të lani dhëmbët shpesh. Megjithatë, është po aq e rëndësishme të përdorësh një pastë dhëmbësh që nuk përmban kimikate të dëmshme.

Ka shumë forma të ndryshme të pastës së dhëmbëve që mund t’i gjeni në dyqan. Megjithatë, nëse keni hulumtuar kimikatet e gjetura në këto pasta, do të gjeni një kimikat të zakonshëm në pesticid, një kimikat që shkakton diarre, një kimikat që është i dëmshëm nëse gëlltitet dhe një kimikat që mund të prishë hormonet tuaja. Duket kundërproduktive, duke i larë dhëmbët për të hequr qafe mikrobet, por duke bërë kështu me kimikate që mund të shkaktojnë dëme të konsiderueshme në trupin tuaj.

Në vend të kësaj, bëni pastë dhëmbësh tuaj me një përzierje të vajit të kokosit, sode buke dhe kripë deti.

Kripa vepron si si një cilësi gërryese që mund të heqë njollat nga dhëmbët tuaj dhe ndihmon për të vrarë mikrobet. Vaji i kokosit ndihmon për të vrarë bakteret, parandalon prishjen e dhëmbëve dhe heq kimikatet e dëmshme. Soda e bukës ndihmon po ashtu për të vrarë mikrobet, duke eliminuar kështu edhe erën e keqe.

Thjesht merrni tre lugë vaj kokosit, 1 lugë gjelle sode buke dhe 1 lugë gjelle kripë deti. Kombino të gjithë përbërësit. Përziej së bashku shumë mirë dhe ruani në një kavanoz xhami. Për rezultatet më të mira, përdorni këtë pastë dhëmbësh për të larë dhëmbët dy herë në ditë.