Highlight Kura natyrale Shëndeti

Ndalni përhapjen e kancerit me BOK CHOY!

kanceri

Diagnostikimi me kancer është një kohë stresuese dhe e frikshme për çdo person. Çështjet e shëndetit mund të shkaktojnë ndonjë numër të simptomave të stresit, ankthit dhe depresionit dhe mund të ndiheni sikur nuk ka shumë që mund të bëni, por vetëm të lini mjekët të merren me trajtimin tuaj. Për fat të mirë, studimet kanë treguar se ka lloje të caktuara të ushqimit që ndalojnë përhapjen e qelizave kancerogjene.

Këto ushqime shpesh do të parandalojnë rritjen dhe përhapjen e qelizave kancerogjene. Llojet e ushqimit dhe llojet e kancerit që parandalojnë shpesh ndryshojnë, prandaj sigurohuni që të dini se çfarë jeni në rrezik dhe çfarë do të donit ta parandalonit.

1. Luleshtrydhet;

Luleshtrydhet janë plot me antioksidantë, si dhe përbërësin që quhet acid ellagik. Antioksidantët dhe acidet tek luleshtrydhet janë të njohura për të parandaluar kancerin lëkurës tuaj, gjirit, mushkërive.

Për të nxjerrë maksimumin nga luleshtrydhet tuaja, është mirë që të hahet një filxhan luleshtrydhe në ditë.

  1. Domatet e gatuara;

Megjithëse ju mund të hani domate të papërpunuara për të ndihmuar në luftimin e kancerit, domatet e gatuara kanë më shumë ndikim në luftimin e kancerit sesa ato të papërpunuara.

Lycopene është i njohur për të ngadalësuar rritjen e qelizave kancerogjene në trupin tuaj, gjë që ndihmon t’ju japë një shans më të mirë për ta hequr qafe atë me trajtime të tjera.

 

  1. BOK CHOY;

Bok choy është një lloj lakër kineze, dhe përmban diçka të quajtur brassinin, i cili është i njohur të jetë shumë i fuqishëm kundër luftimit të rritjes së qelizave kancerogjene. Brassinin gjithashtu mund të gjendet në lakra të tjera, të tilla si brokoli dhe lulelakër.