Highlight Kura natyrale Shëndeti

Metodat më të mira natyrale për të eliminuar lythat

lythat

Lythat shkaktohen nga virusi HPV dhe mund të shfaqen tek njerëzit e çdo moshe dhe në çdo pjesë të trupit, si në fytyrë, këmbë, rreth zonës suaj të zorrëve ose në duart tuaja.

Lythat transmetohen nga vendi në vend duke i prekur ato.Normalisht, fëmijët i kanë më shumë, meqë ata tentojnë të prekin më shumë lythat. Megjithatë, është e rëndësishme të mbani mend se virusi në lythat mund të kalojë tek një person tjetër përmes një plage, të tillë si një gërvishtjet.

Unik Portal ju tregon metodat më të mira natyrale për të eliminuar lythat.

  1. Vaj ricini dhe sode buke

 

Kombinimi i vajit të ricinit dhe sodeve të pjekjes është si antimikrobik dhe antiviral dhe është shumë i dobishëm në eliminimin e lythat të pakëndshme. Zbatimi i tij direkt kontrollon infeksionin dhe e ndalon  atë të përhapet në pjesë të tjera të trupit.

përbërësit:

1 lugë gjelle sode buke;

2 lugë vaj ricini.

 

Udhëzime:

Përzieni soden me vajin e ricinit dhe masazhoni zonën rreth lythave  tuaja.

Lëreni ashtu për 30 minuta dhe përsëriteni këtë trajtim tri herë në ditë, çdo ditë, derisa të keni eliminuar lythat.

  1. Qepë dhe lëng limoni

Qepa  e kombinuar me limon, ndihmon në balancimin e niveleve të pH të lëkurës suaj. Ajo gjithashtu ka veti antivirale dhe antibakteriale që luftojnë lythat.

përbërësit:

3 lugë lëng qepësh;

1 lugë gjelle lëng limoni.

Udhëzime:

Përzieni lëngin e qepëve me lëng limoni të freskët dhe zbrazni atë në lythat tuaj duke përdorur një

 

  1. Aloe vera dhe mjaltë

Përveç përfitimeve të lëkurës, Aloe vera është gjithashtu e efektshme  në luftimin e lythat. Efektet e saj antivirale, hidratuese dhe anti-inflamatore ndihmojnë në heqjen e lythave të vogla, si dhe në rigjenerimin e lëkurës suaj.

përbërësit:

1 lugë gjelle xhel aloe vera;

1 lugë gjelle mjaltë.

 

Udhëzime:

Përzieni këto dy përbërës derisa të formoni një paste të trashë. Lyeni një copë pambuk me përbërjen dhe mbajeni mbi vendin ku i keni lythat.Përsëriteni këtë trajtim 3 herë në ditë./Unik Portal/