Highlight Të tjera

Lidhje dhe ngjashmëri të pabesueshme që lënë shumë pyetje pa përgjigje rreth jetës dhe Botës!

ngjashmëri

Jeta nganjëherë na sjell surpriza të çuditshme që duken të pamundura për t’u shpjeguar thjeshtë duke iu referuar teorive të probabilitetit.

Bota dhe jeta vërtetë është shumë e paparashikueshme. Çdo ditë shihni shumë ngjashmëri të njerëzve, ngjarjeve dhe lidhshmëria e datave me ngjarje të mëdha lë për të dyshuar. A është Bota dhe ngjarjet nëpër të cilat kalon një mister?

Çfarë do të thoni për këtë fotografi dhe ngjashmërinë e Enzo Ferrarit dhe Mesut Ozil?

Enzo Ferrari, i cili themeloi kompaninë Ferrari, vdiq në vitin 1988. Rreth një muaj më vonë, futbollisti Mesut Özil lindi. Duke parë portretet e tyre, ju mund të thoni se ata janë binjak ose I njëjti njëri, por realiteti është se kur Ferrari vdiq, vetëm një muaj më vonë lindi Ozil. A është ky një rast ri-mishërimi?

 

 

Ja një tjetër dëshmi e udhëtimit në kohë!

Jennifer Lawrence kopja e 100% e aktores egjiptiane Zubaida Tharwat.

Një paralajmërim i fatit të “Titanikut”

Në vitin 1898, 14 vjet para fundosjes së Titanikut, shkrimtari, Morgan Robertson, shkroi novelën “Futility”, e cila tregonte historinë e një anijeje që ishte  mbytur  dhe që mbante emrin Titan. Por, nuk është vetëm vetëm emri ku mund të gjejmë rastësinë. Si anija imagjinare ashtu edhe ajo e vërtetë u përshkruan si të pacenueshme, kishin karakteristika të ngjashme teknike, mungonin një numër i përshtatshëm fluturimesh dhe u përplasën me ajsbergun në Atlantikun e Veriut.

Pas fundosjes së Titanikut, libri u ripublikua me titullin Futility, ose “The Sinking of the Titan”.

Babë e djalë humbin jetën në të njëjtën datë në vite të ndryshme në të njëjtin vend pune!

Një nga njerëzit e parë që humbi jetën gjatë ndërtimit të Digës Hoover ishte George Tierney, i cili vdiq më 20 dhjetor 1922, kur kryente punë përgatitore. Personi i fundit që vdiq gjatë ndërtimit ishte Patrick Tierney – djali i George. Ai gjithashtu vdiq më 20 dhjetor.

 Makinat që gjetën njëra-tjetrën

Më 1895, në shtetin e Ohajos, dy vetura u përplasën. Veçori e këtij aksidenti janë në faktin se gjatë kësaj periudhe, prodhimi i automobilëve sapo kishte duke filluar , dhe ishin vetëm këto dy makina në tërë Ohajon. Për fat të keq, në atë kohë aksidentet e automobilëve ende nuk ishin të dokumentuara, kështu që të dhënat zyrtare të këtij rasti nuk kanë mbijetuar.

Abraham Lincoln dhe John Kennedy

Një numër i rastësive të çuditshme ekzistojnë në biografitë e dy presidentëve amerikanë: Abraham Lincoln dhe John Kennedy. Këtu janë vetëm disa prej tyre:

-Ata u vranë nga një plagë me armë zjarri në pjesën e pasme të kokës, të premten, para një festimi. Lincoln u vra pak para Pashkëve, Kennedy në prag të Falënderimeve. Secili shoqërohej nga gruaja dhe një çift tjetër.

-Të dy kishin nga katër fëmijë.

-Të dy kishin nga një mik të quajtur Billy Graham.

-Kennedy kishte një sekretar të quajtur Znj Lincoln. Presidenti Lincoln kishte një sekretar të quajtur John.

-Pasardhësit e tyre në të dy rastet ishin nënpresidentë të quajtur Johnson, të dy ishin  demokratë.

Ushtarët e parë dhe të fundit

Varret e ushtarëve të parë dhe të fundit britanikë të vrarë në Luftën e Parë Botërore janë të vendosura 6 metra larg njëra-tjetrës. Kjo gjë nuk ishte aspak e qëllimshme.

Vëllezërit e pafat

Në korrik të vitit 1975, Erskine Laërence Ebbin, një banor 17 vjeçar i Ishujve Bermuda, derisa po shkonte dikurrugës në biçikletën e tij  u godit nga një taksi. Pothuajse një vit më vonë, në korrik, vëllai i Erskine u vra. Edhe ai ishte  vetëm 17 vjeç.  Ai ishte duke hipur në të njëjtën biçikletë me motor dhe ai u vra nga një taksi gjithashtu. Pas timonit ishte shoferi i njëjtë dhe ai po mbante të njëjtin pasagjer.

Anthony Hopkins dhe një libër të rrallë

Një herë, aktori Anthony Hopkins kishte nevojë urgjente për të marrë një libër në mënyrë që të mund të studionte për një rol në një film në të cilin ai luante: Vajza nga Petrovka, shkruar nga George Feifer. Ai nuk mund ta gjente librin në asnjë dyqan, por pastaj krejt rastësisht ai gjeti një  kopje të harruar në metro. Kur Hopkins më vonë takoi Feifer, ky i fundit i tha atij se ai nuk kishte një kopje të vetë librit – ai e kishte huazuar e tij të fundit tek një mik, i cili e kishte humbur atë diku në metro.

Një parashikim i fitores së zgjedhjeve të Donald Trump në “The Simpsons”

Krijuesit e “The Simpsons” bënë një episod në vitin 2000, ku bënë shaka për Donald Trump duke u bërë president i Shteteve të Bashkuara. A mund të kishin menduar ndonjëherë se një ditë kjo gjë do të bëhej e vërtetë?

Edhe më e mahnitshme është fakti se shfaqja paraqiti fushatën zgjedhore të Trump në një mënyrë që ishte pothuajse identike me skenat nga jeta reale kur ai shpalli kandidaturën e tij presidenciale.