Highlight Lifestyle Modë & Bukuri

Lëkurë e freskët dhe plot shkëlqim

Lëkura  e pastër

Lëkura  e pastër dhe e fresket është një nga elementet kryesore të bukurisë së një personi. Lëkura e shëndetshme ju ndihmon të ndiheni mirë. Kujdesi i lëkurës dhe zakonet e jetesës janë parashikuesit parësorë të shëndetit tuaj të lëkurës. Disa nga faktorët kryesorë ka marrë një taksë mbi cilësinë dhe cilësi e lëkurës tuaj janë stresi, mungesa e gjumit, të ushqyerit e dobët, ndotja, dëmtimi nga rrezet ultravjollcë Sunis, pirja e duhanit dhe alkoolit të tepërt të pijshëm

Ka mijëra produkte të lëkurës që premtojnë përmirësimin e lëkurës tuaj, por që kushtojnë shumë, por në vend të këtyre produkteve provoni për një kohë diçka natyrale, që e gjeni në kuzhinën tuaj.

  1. Limoni

Limoni është një nga përbërësit më të mira bëri ju mund të përdorni për të promovuar lëkurë të qartë. Acid limoni pranishme në limon ndihmon të mbajë lëkurën e qartë dhe e kjo është përmbajtja e vitaminës C ndihmon në zvogëlimin e njolla të errëta. Aplikoni lëng të freskët-shtrydhur limoni për fytyrën tuaj të tërë dhe të qafës. Lëreni atë për 10 minuta dhe pastaj lani me ujë të vakët. Pas kësaj, fshij feta kastravec në lëkurën tuaj për të zbutur dhe moisturize atë. Bëni këtë çdo ditë ose çdo ditë tjetër.

  1. Shafrani

Shafrani i Indisë është një antiseptik dhe lëkurë-rrufetë agjent i shkëlqyer që ndihmon minimizuar plagët dhe shenjat e tjera.  Bëni një paste nga përzierja sasi të barabartë të pluhur shafran i Indisë dhe miell gram me pak ujë ose qumësht. Aplikoni atë në mënyrë të barabartë në lëkurën tuaj dhe të lënë atë deri sa ajo thahet. Larë atë me ujë të vakët, ashpër lëkurën tuaj të butë në një lëvizje rrethore. Ndiqni këtë ilaç një herë në javë për të lehtësuar tonet e lëkurës dhe për të hequr plagët.

  1. Aloe Vera

Aloe Vera ka shumë përfitime për lëkurën. Ajo ka veti antibacterial ka ndihmuar të vrarë bakteret shkaktojnë puçrra fytyre, dhe për këtë arsye mund të ndihmojë për të zbutur lëkurën e irrituar dhe të shëruar plagët. Është gjithashtu një moisturizer i madh natyral i lëkurës. Ekstraktoni xhel nga gjethja e aloe vera. Aplikoni xhel në fytyrën tuaj duke përdorur një top pambuku. Lejojë atë të thatë vetë për rreth gjysmë ore, dhe pastaj pije atë me ujë të vakët.

  1. Sodë buke

Soda e bukës balancon nivelin e pH-së së lëkurës, të gjitha që është shumë e rëndësishme për të mbajtur lëkurë të pastër. Ndër të tjera ajo ndihmon në rastet me problem si puçrra fytyre, pikat e zeza dhe shenjat. Përzieni një lugë çaji sodë buke me një lugë çaji me ujë ose lëng limoni për të bërë një pastë. Pastroni fytyrën tuaj dhe aplikoni paste për të shtresuar butësisht lëkurën.

 

  1. Trangulli

Tranguj përmbajnë vlera hidratuese, ushqyese dhe anti plakje. Pritni një  trangull në feta të holla dhe masazhoni fytyrën tuaj me to,  pastaj lerë ashtu fytyrën dhe shpërlaje në mëngjes. Veproni kështu çdo natë para gjumit.

  1. Mint

Përbërës kryesor në nenexhik është minti, që ka veti qetësuese për të mbajtur një lëkurë të shëndetshme dhe të  freskët. Pra, ka veti  të mrekullueshme shëruese që ndihmojnë në luftimin e infeksioneve të lëkurës.

Vendos një lugë çaji pluhur nenexhik dhe një lugë gjelle me kos në një  tas.Përzieni derisa të marrë formen e një paste dhe aplikojeni në fytyrë dhe në qafë. Lërëni për një kohë dhe shpërlajeni. Sa më gjatë që e lini aq më mirë./Unik Portal/