Highlight Shëndeti

Kujdesi gjatë menopauzës

menopauza

Kur përpiqeni të balanconi hormonet dhe të reduktoni simptomat e menopauzës, dietat tuaja duhet të përfshijnë shumë minerale esenciale dhe yndyrna të shëndetshme. Plotësimi i ushqimeve të mëposhtme, të cilat janë “balancimi i hormoneve”, lëndë ushqyese të dendura dhe të papërpunuara, mund t’ju ndihmojnë të eliminoni konsumimin tuaj të kalorive boshe dhe të menaxhoni shtimin e peshës.

Mbani në mend se mund të keni nevojë të konsumoni më pak kalori në përgjithësi në mënyrë që të ruani peshën. Për shkak të dobësimit të muskujve dhe ngadalësimin e metabolizmit tuaj, është më e rëndësishme se kurrë për të kufizuar ushqimet e përpunuara dhe të përqendrohet në ngrënien e një diete të pastër.

Unik Portal ju sjell ushqimet që mund të ndihmojnë në menaxhimin e simptomave të menopauzës përfshijnë:

Fruta dhe perime organike: Këto përmbajnë fibra dietike për të menaxhuar oreksin tuaj, antioksidantë për të ngadalësuar procesin e plakjes dhe fitosterolet që mund të ndihmojnë në balancimin e hormoneve.

Perimet e gjelbra:Perimet në familjen Cruciferous tilla si brokoli, lakër dhe kale përmbajnë indole-3-carbinol, e cila natyrisht ndihmon për të balancuar nivelet e estrogjenit. Ato janë gjithashtu të larta në fibra, vitaminë C, vitaminë K dhe elektrolite që janë të rëndësishme për presionin e gjakut dhe shëndetin e zemrës.

Ushqime me fibra të lartë: Fibrat janë të  rëndësishme për shëndetin kardiovaskular dhe të tretjes, plus mbajtjen e një peshë të shëndetshme. Disa studime kanë gjetur se dietat më të larta në fibra mund të ndihmojnë në balancimin e prodhimit të estrogjenit.  Dietat me fibra të lartë shoqërohen me një shtim në peshë më të vogël, nivele të shëndetshme kolesteroli dhe kapsllëk të reduktuar. Disa nga burimet më të mira përfshijnë arra, fara, bishtajore / fasule, kokrra të lashta, avokado, perime dhe fruta.

Omega-3: Omega-3 nga peshqit mund të mbrojë zemrën, të ruajë lëkurën e butë dhe të ndihmojë në parandalimin e inflamacionit nga yndyrna omega-6. Disa nga burimet më të mira të Omegës 3 gjenden në salmon të egër,sardele, skumbri dhe açikletat. Studimet tregojnë se gratë që konsumojnë omega-3s lehtësojnë prodhimin e hormoneve dhe mund të ndihmojnë në parandalimin e preklampsisë, depresionit, problemeve të menopauzës, osteoporozës, komplikimeve të zemrës dhe kancerit të gjirit.

 

Ushqimet probiotike: Probiotikët janë baktere të shëndetshme që në fakt mund të përmirësojnë prodhimin dhe rregullimin e hormoneve kryesore si insulina, ghrelin dhe leptina. Ata madje janë në gjendje të ngritin funksionin imunitar dhe të mbrojnë funksionimin njohës. Burimet më të mira përfshijnë kos, kefir, veggies kultivuar si lakër turshi ose kimchi, kombucha dhe ushqime të tjera fermentuara.

Uji: Sigurohuni të pini 8 gota ujë  në ditë për të ndihmuar në zëvendësimin e lëngjeve të humbura gjatë këtij procesi. /Unik Portal/