Highlight Kura natyrale

Kjo barishtë ka veti të jashtëzakonshme. Do t’ju bëjë të flini më mirë  dhe të lehtësoni ankthin

Çaji valerian është çaj me përfitime të mëdha ushqyese. Ndër shekuj kjo  bimë është përdorur për qëllime mjekësore dhe ka fituar respekt në mesin e shkencëtarëve.

Është një barishte që prodhon lule rozë dhe ekstrakti i saj përdoret kryesisht si një qetësues natyral.

Por përfitimet e saj nuk përfundojnë me kaq. Kjo bimë ju ndihmon të:

Të flini më mirë

Të luftoni ankthin dhe stresin

Redukton dhimbjet menstruale

Ju ndihmon të humbni peshë

Ulë tensionin e gjakut

Këtë bimë mund ta përdorin si çaj.

Ja se si e bëni çajin:

Do t’ju duhet:

  1. 1 lugë çaji me rrënjë valeriane e grirë ,
  2. Ujë të vale,
  3. Filloni duke e vendosur ujin e valë brenda një filxhan çaji,
  4. Shto gjethe Valeriane le të qëndrojë për pesë minuta,
  5. Pastaj vetëm kulloje dhe pijeni çajin.

Gratë shtatzëna dhe njerëzit me probleme të mëlçisë duhet ta shmangin atë. Përdorimi i saj mund të shkaktojë efekte anësore në disa njerëz, përveç përgjumjes.