Highlight Kura natyrale

Ja përfitimet shëndetësore të përdorimit të kanellës dhe mjaltës

mjaltë

Për më shumë se njëzet vjet, ekspertët e shëndetësisë kanë menduar për fuqinë e dy përbërësve më të vjetër të gatimit. Rezulton se kanella dhe mjalta që kanë shijë të jashtëzakonshme së bashku mund të bëjnë mrekulli në shëndet.

 

Kanella është përdorur nga mjekësia popullore kineze për më shumë se 2,000 vjet, dhe gjithashtu ka një histori të pasur. Kanella  ka qenë treguar të jetë shumë e dobishme në trajtimin e çrregullimeve të tretjes, dhimbje menstruale, dhe dhimbje të tjera për shkak se  ajo ka një shumë komplekse.

 

Mjalti është gjithashtu i njohur për vetitë e shumta ushqyese si aminoacidet, vitaminat C dhe B6, kalcium, magnez, fosfor, kalium dhe zink.

Arsyeja që këto dy ushqime janë aq të rëndësishme  për trupin është kryesisht sepse ato mund të kontrollojnë ënjtjen, të luftojnë radikalët e lira dhe të nxisin sistemin imunitar.

 

Këtu janë përdorimet kryesore për mjaltë dhe kanellë.

 

  1. Artriti

Në botën e lashtë, mjekët  përdorën një paste të bërë nga mjalta dhe kanella për të trajtuar artritin. Sot, kuptojmë se kjo funksionon për shkak të kanelaldehidit në kanellë dhe përbërësit si kaliumi në mjaltë, të cilat hanë së bashku për të trajtuar ënjtjen dhe gjërat e humbur të trupit që shkaktojnë artrit. Përziej dy lugë mjaltë të papërpunuar me një lugë gjelle kanellë pluhur. Vendoseni këtë në zonën e dëmtuar dhe fshijeni në lëkurën tuaj. Gjithashtu mund të përzieni mjaltin dhe kanellën në një gotë me ujë të ngrohtë dhe të pini të gjithë kohën për të trajtuar artritin.

 

  1. Alergjitë

Një përzierje mjaltë dhe kanellë mund të ndihmojë ata me alergji që nuk janë kërcënuese për jetën. Të dy mjaltë dhe kanellë nxisin sistemin imunitar dhe e ruajnë atë nga bakteret dhe viruset. Mjalti dhe kanella gjithashtu ndihmojnë personat që kanë dhimbje nga ënjtjet dhe mbingarkesat që mund të vijnë nga alergjitë e caktuara. Për këtë problem, ju duhet të pini një përzierje të mjaltit, kanellës dhe ujit të ngrohtë gjatë gjithë kohës.

 

  1. Sëmundje kardiovaskulare

Disa shtëpi pleqsh në Amerikën e Veriut janë testuar duke përdorur kanellë dhe mjaltë për të ndihmuar në bllokimin e sëmundjeve të zemrës. Ata pajtohen se përzierja ndihmon fleksibilitetin dhe forcën e arterieve. Hahet kanellë dhe mjaltë gjatë gjithë kohës, kur mblidhen së bashku me një dietë të shëndetshme dhe nivel normal aktiviteti, mund të ndalojnë sëmundjet e zemrës duke pastruar arteriet e bllokuara.

 

  1. Diabeti

Studimet kanë treguar se të dyja bashkë, pra  kanella dhe mjalta ulin nivelet e sheqerit në gjak. Mjalti gjithashtu ulë nivelin e kolesterolit .Kjo është e rëndësishme në veçanti për diabetikët të cilët e kanë më të shprehur problemin me nivelin e lartë të kolesterolit.

 

  1. Ftohjet sezonale

Është  zbuluar se kanella pakëson rritjen e baktereve të ndryshme që shkakton ftohjen e zakonshme. Kur e përzieni këtë me mjaltë, e rritë sistemin imunitar, dhe pengon ftohjet e zakonshme.!