Highlight Kura natyrale

Ilaçi më i mirë kundër gripit

ilaçi

Përveç që është një ndër erëzat më të përdorura qepa po ashtu është një anti-inflamator i madh natyror dhe mund të përdoret për të trajtuar probleme të lëkurës, fytit, zorrëve dhe stomakut.

Ajo përdoret gjithashtu në luftën kundër ngërçeve të zorrëve dhe menstruacioneve, kollitjes, gëlbazës. Është përdorur edhe për të parandaluar sëmundjet e zemrës. Sepse është një ekspektorant natyror, qepa qetëson kollitjen dhe acarimet e traktit respirator. Prandaj, është efektive në shërimin e bronkitit, laringjitit dhe sëmundjeve të frymëmarrjes.

Së fundmi, qepa ka aftësinë për të rritur mbrojtjen e trupit tonë duke rritur kapacitetin funksional të sistemit tonë imunitar.

 

Le të shohim dy receta të mrekullueshme shtëpiake për të trajtuar simptomat e alergjive të frymëmarrjes, rinitit, sinusit, gripit, ftohjes, kollitjes dhe hundës së mbushur.

 

Prisni një qepë në gjysmë dhe vendosni gjysmën tjetër pranë shtratit para se të shkoni në gjumë. Era që vjen nga qepa do të nxjerrë substanca në ajër që do të eliminojë mikrobet, bakteret dhe viruset. Ndihmon për të rifreskuar ajrin në dhomën tuaj dhe për të përmirësuar frymëmarrjen tuaj.

 

Ju gjithashtu mund të krijoni shurupin tuaj nga fillimi. Ky është një ilaç i mirënjohur në shtëpi që zakonisht zgjidh shumë probleme të frymëmarrjes.

 

Përbërësit:

 

– Një qepë e mesme;

– 1 limon i shtrydhur;

– Dy lugë çaji mjaltë të pastër;

– Dy gota ujë të filtruar.

 

Udhëzime;

 

Priteni qepën në pjesë të mëdha dhe vloni për rreth 15 minuta. Le të qëndrojë për pesë minuta, dhe shtoni dy lugë mjaltë. Shtrydhni limonin dhe shtoni lëngun duke përzier deri sa të jeni gati për të pirë atë. Pini një lugë gjelle, dy ose tre herë në ditë.

 

*Shurupi është i mirë për tu përdorur maksimum prej dy ditësh, prandaj mos bëni sasi të mëdha të tij dhe përqendrohuni në konsumimin e tij rregullisht për të maksimizuar vetitë shëruese të përbërësve të tij