Highlight Shëndeti

Hulumtuesit zbulojnë arsye të forta për të pirë kafe të zezë çdo ditë

kafe

Kafeina është një nga stimulantët më të njohur në Shtetet e Bashkuara. Shumë njerëz fillojnë ditën me një  filxhan të madhe kafe të zezë. Disa njerëz e duan shijen  e saj ndërsa të tjerët efektet. Pavarësisht, ka gjithmonë pyetje rreth përfitimeve shëndetësore të kafesë se zezë.Njerëzit flasin çdo ditë për efektet e saj, prandaj në kemi zgjedhur 10 argumente të forta të prezantuara nga hulumtuesit që do t’ju bëjnë të pini kafe të zezë çdo ditë.

 

  1. Pastron trupin tuaj

Ndoshta keni dëgjuar  njerëzit duke thënë se kafeja është diuretik natyral. Pra, kafeja ju bën të urinoni më shpesh. Në këtë formë ju pastroni trupin tuaj.Nëpërmjet sistemeve tona të tretjes dhe urinës, trupat tanë janë në gjendje të largojnë viruse dhe baktere të dëmshme. Kafja ndihmon në rritjen e shkallës në të cilën funksionojnë këto procese.Prandaj mos u ndjeni në siklet nëse urinoni më shpesh pasi keni pirë kafe.

  1. Ndihmon në humbjen e peshës së tepërt

Humbja e peshës është bërë një obsesion për njerëzit. A e keni pyetur ndonjëherë vetën nëse kafja e zezë ju dobëson? Përgjigja është “Po”. Është vërtetuar se një filxhan kafe e zezë mund të rrisë normën tonë metabolike e cila mund të rezultojë në djegien e yndyrës.Po ashtu një  filxhan kafe gjithashtu mund të shtyj Kohen e ushqimit për disa orë dhe rezulton me humbje të oreksit.

  1. Zvogëlimi i rrezikut të sëmundjes Alzheimer dhe Dementia

Alzheimers Sëmundja (AD) dhe Demenca janë të lidhura me humbjen e kujtesës, sidomos në moshën e shtyer. Është e njohur dhe dokumentuar se kafeina siguron një stimulim të shpejtë në sistemin nervor qendror të trupit. Shumë njerëz janë kuriozë për efektin afatgjatë të kafesë në sistemin kognitiv. Studimet e mëparshme kanë treguar se kafeja na ndihmon të ruajmë aftësitë mendore në këtë rast edhe kujtesën.

 

  1. Ndihmon kundër depresionit

Depresioni është bërë një problem seriozë për pjesën më të madhe të shoqërisë botërore.  Kërkimet e reja tregojnë se kafeja e zezë mund të zvogëlojë shanset që ju të prekeni nga depresion.

  1. Zvogëloni shanset për tu prekur nga sëmundja e parkinsonit

Parkinsoni është ndoshta një nga sëmundjet më të frikshme neurodegjenerative. Mund të duket shumë e mirë për të qenë e vërtetë, por një sasi e moderuar e kafeinës që merret çdo ditë mund të ketë një efekt mbrojtës kundër kësaj sëmundje të tmerrshme. Kjo vlen në veçanti për femrat.  Tani po zhvillohen studime të tjera për të mësuar më shumë për këtë gjë. Por, deri më tani dihet se një filxhan kafe e zezë çdo mëngjes mund t’ju mbrojë nga kjo sëmundje.

 

 

  1. Ofron ushqyes të rëndësishëm

Derisa pini një filxhan të ngrohtë kafe të zezë në mëngjes,ju po merrni shumë lëndë ushqyese, të nevojshme për shëndetin e përgjithshëm të trupit dhe mendjes tuaj. Për sa i përket ushqyesve të veçantë, një filxhan çdo mëngjes mund t’ju sjellë vitaminën B5, B2, B3, magnez, kalium dhe mangan.

 

  1. Një filxhan kafe e zezë ju mban të përqëndruar

Afërsisht 40 minuta pas konsumit, kafeina hyn në tru dhe rrit sasinë e transmetuesve norepinefrin dhe dopamin. Kjo i ndihmon neuronet të zjarrit më shpejt dhe mund të përmirësojnë disponimin tuaj, energjinë dhe kujtesën.

 

  1. Reduktimi i diabetit të tipit 2

Diabeti i tipit 2 është një sëmundje që prek miliona njerëz në Botë.Për fat të mirë, një filxhan kafe në mëngjes mund të kontribuojë në një rrezik më të ulët të kësaj forme të diabetit. Shkolla e Harvardit e Shëndetit Publik (HSPH) kreu një studim për të zbuluar se çfarë ndryshimesh janë bërë. Pjesëmarrësit që rritën sasinë e kafesë së zezë përjetuan një rrezik 11% më të ulët për diabetin e tipit 2 gjatë një periudhe katërvjeçare.

 

  1. Kjo na bën të ndihemi mirë

Një nga përfitimet më të thjeshta shëndetësore të kafesë se zezë të bën të ndihesh mirë. Ndjenja që  të jep një filxhan kafe është në shumë raste terapia më e qëlluar për një disponim të mirë.