Highlight Të tjera

Filmat më të mirë të bazuar në pasion dhe dashuri

filmat

Dashuria është e ëmbël dhe e hidhur. E pastër dhe e butë, e realizueshme dhe tragjike. Ka edhe dashuri të bazuar në pasion, që i bën njerëzit të humbasin mendjen.

Në këtë artikull, ne kemi mbledhur filma me rrëfimet më të mira  dhe emocionuese të dashurisë.

The Immigrant 2013

Filmi tregon një histori të një emigranti të ri polak. Eva dhe motra e saj mbërrijnë në NYC, por për shkak të sëmundjes së motrës së saj ajo duhet të bëj veprime ekstreme për të mbijetuar. Filmi i mrekullueshëm dhe atmosfera e viteve ’20 e bëjnë filmin të veçantë. Ata që e duan dramën dhe skenat triller patjetër  duhet ta shohin këtë film.

Lady Macbeth, 2016

Ky film duket më shumë si një shfaqje në skenë. Historia zhvillohet në Anglinë Viktoriane në shekullin e 19-të. Pasi heroina u martua dy herë me një burrë, ajo u desh të përballet me shpërfilljen e hapur të familjes së saj të re. Megjithatë, Katherine refuzon të heqë dorë dhe bëhet miq me një punëtor të ri. Miqësia e tyre kthehet në diçka më shumë.

Crimson Peak 2015

Guillermo del Toro është një mjeshtër i vërtetë i tregimeve të errëta dhe Crimson Peak është bërë një shembull i shkëlqyer i romancës gotike. E gjithë kjo është e bazuar në pasion. Karakteri kryesor martohet me një njeri të pashëm misterioz të luajtur nga Tom Hiddleston. Por në vend të një jetë të lumtur ndonjëherë, ajo jeton në një rezidencë të zymtë të errët së bashku me motrën e saj të bezdisshme të burrit që mban një fshehtësi.Ky është një film i mrekullueshëm ku çdo detaj i vogël është menduar thellësisht.

Closer, 2004

Është një histori për marrëdhëniet e komplikuara ndërmjet 4 karaktereve karizmatik. Një dashuri e ku marrëdhëniet me të vërtetë shpejt të çojnë në pasoja. Ky veprim i thyen të gjitha stereotipet dhe ju bën të mendoni – çfarë duam vërtet nga partnerët tanë dhe nga vetja jonë?

 Coco Chanel & Igor Stravinsky, 2009

Në këtë film, ju do të shihni historinë e marrëdhënies së Coco Chanel dhe Igor Stravinsky. Në vitet 1920, muzikanti i madh dhe familja e tij u shpërngulën nga Rusia Sovjetike në Paris. “Oferta e Chanel për të qëndruar me të në rezidencën e saj”… kjo është historia e pasionit të çmendur, ku edhe fillon dashuria e ndaluar.

Talk to her 2002

Filmi i Pedro Almodóvar ka fituar çmime të shumta dhe në çdo gjë është me të vërtetë origjinal. Një gazetar takohet me një bullgar të famshëm femër dhe marrëdhënia e tyre ngadalë bëhet e çmendur, e egër dhe e pasionuar. Pastaj një aksident shkatërron botën e tyre idilike. Heroi ka kaluar shumë vështirësi për t’i bërë gjërat të punojnë. Ata që e duan tregimet melodramatike dhe kthesat e papritura të komplotit do ta vlerësojnë patjetër këtë film.

 

The End of the Afair, 1999

Historia e bukur e dashurisë  midis Maurice dhe Sarës duhet të kishte mbaruar me një fund klasik dhe të lumtur. Por personazhi kryesor vendos të zbulojë saktësisht se si ai u largua dhe kjo është ajo ku filmi merr me të vërtetë kthesa interesante. Nëse ju pëlqejnë filmat dramatik, ju me siguri do ta shijoni këtë.

Reconsturction, 2003

Për këtë film, Christoffer Boe u emërua pasardhësi i vërtetë i Lars von Trier. Ky film u vlerësua theksua ndër më të mirat në Festivalin e Filmit të Kanës në vitin 2003. Personazhi kryesor  punon në librin e tij ku ai imagjinon një marrëdhënie dashurie midis bashkëshortes së tij dhe një të riu. Ndonjëherë ai pëlqen të imagjinojë veten si dashnor i saj. Ky film i bukur do t’ju tërheqë dhe do t’ju mbajë të mahnitur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

The secret scripture, 2016

Heroina kaloi pjesën më të madhe të jetës së saj në një institucion mendor. Por kur një psikiatër i njohur vjen në spital, historia e saj ndryshon në mënyrë dramatike. Kjo është për shkak se ata gjejnë dashurinë e tyre.