Highlight Shëndeti

Dr. Sebi: Lista e ushqimeve më të mira acidike dhe alkaline për shëndetin tuaj

lista e ushqimeve

Në këtë shkrim ne do t’ju tregojmë një listë të ushqimeve të miratuara nga Dr. Sebi, perime, fruta, drithëra, erëza dhe më shumë, të domosdoshme për shëndetin tuaj, sipas udhëzimeve ushqyese të Dr Sebi.

A është dieta juaj acide apo alkaline?

Ushqimet që hamë kanë një ndikim të madh në shëndetin tonë.

Ushqimet që konsiderohen të jenë alkaline mund të na japin disa përfitime shëndetësore.

Një nga mbështetësit më të njohur të dietës alkaline ishte Dr. Sebi, një herbalist dhe shërues që i kushtoi jetën studimit të bimëve dhe bimëve. Mësimet e tij kanë ndihmuar mijëra njerëz në të gjithë botën, qoftë në parandalimin ose kurimin e sëmundjeve të rënda.

Për shkak të kësaj, edhe pas vdekjes së tij në 2016, artikujt e tij vazhdojnë të publikohen nga disa njerëz, jetët e të cilëve janë ndryshuar dhe shëndeti është rikthyer nga dietat e tij. Dr. Sebi kategorizoi të gjitha ushqimet në 5 grupe: të gjalla, të papërpunuara, të vdekura, hibride, të modifikuara gjenetikisht dhe ilaçet. Dieta që ai propozoi eliminon të gjitha grupet ushqimore, përveç dy të parave.

Lista e ushqimeve të aprovuara nga Dr Sebi

Perimet:

Amaranth,avokado, specat, domatet e vogla  ,trangujt ,fasulet ,lakër jeshile, marule, kërpudha, kungull, domatina, kale, brokoli, rukola, algat e detit (ëakame) qepët,

Frutat:

Mollat, bananet, dredhzat, pjepri, vishnjet, rrushi I thatë, hurmat, fiqi, rrushi, mangot, pjepri, portokalli,ananasi, pjeshkat, dardhat, kumbullat, kumbullat e thara, arra kokosi.

Melmesat dhe aromat:

Achiote (grumbull erëzash që përdoret në kuzhinën meksinae, rigon, kanellë, pipër i zi, kripë, karafil dhe hudhër), borzilog, pipër i kuq, karafil, kopër, pluhur qepësh, rigon, pluhur leshtërikësh, kripë e pastër e detit, trumzë, oriz i egër,

Qajrat:

Qaj me rrenjë rodhe, kamomil, kopër, xhenxhefil, qaj mjedrash, fruta mali dhe qaj Tila.