Highlight Shëndeti Ushqehu shëndetshëm

Çfarë do ti ndodhë trupit tuaj nëse hani 2 banane në ditë?

banane

Ushqimi i shëndetshëm nuk është gjithmonë i shijshëm. Por sa i përket bananeve, ky nuk është rasti. Bananet jo vetëm që janë shumë shijuese, por kanë edhe një përfitim të madh për shëndetin tuaj.

Ne në Unik Portal kemi mbledhur të gjitha provat që tregojnë se pse nëse hani vetëm dy banane në ditë mund të përmirësojë seriozisht shëndetin tuaj.

 

  1. Presioni arterial do të kthehet në normale;

Bananet reduktojnë presionin e lartë të gjakut falë faktit se ato përmbajnë rreth 420 mg potasium

  1. Pesha e tepërt zhduket;

Bananet janë të pasura me fibra, gjë që ju bën të ndiheni më të ngopur.

Bananet gjithashtu përmbajnë një lloj niseshteje që redukton oreksin tuaj dhe ju ndalon të fitoni peshë. Zvogëlon nivelin e sheqerit në gjak dhe ngre ndjeshmërinë e trupit ndaj insulinës.

  1. Rreziku i anemisë bie;Anemia shkakton zbehjen, lodhjen dhe mungesën e frymëmarrjes. Është rezultat i reduktimit të qelizave të kuqe të gjakut dhe nivelit të ulët të hemoglobinës në gjak.

Bananet përmbajnë shumë hekur, gjë që stimulon prodhimin e qelizave të kuqe të gjakut. Bananet gjithashtu përmbajnë vitaminë B6, e cila rregullon nivelet e glukozës në gjak, duke ndihmuar njerëzit me anemi.

  1. Procesi i tretjes përmirësohet;

Bananet treten lehtë dhe nuk irritojnë traktin gastrointestinal. Niseshtja e qëndrueshme që gjendet në banane nuk digestohet dhe përfundon në zorrë të trashë ku shërben si një medium efektiv ushqyese për bakteret e shëndetshme.

Bananet mund të hahen kur një person ka gastrit dhe urth dhe i rikthen mineralet e humbura kur personi vuan nga diarreja.

 

  1. Nivelet e stresit do të bien;

Bananet përmirësojnë gjendjen tuaj. Ato përmbajnë triptofan, e cila kërkohet nga trupat tanë për të marrë serotonin (“hormon lumturie”).

Mesatarisht, çdo banane përmban rreth 27 mg magnez. Ky mineral është përgjegjës për prodhimin e një humori të mirë dhe gjumë të shëndetshëm.