Highlight Modë & Bukuri

Buzë të bukura me receta krejtësisht natyrale

buzë

A keni dashur  ndonjëherë të keni buzët e bukura me ngjyrë trëndafili, pa pasur nevojë të përdorni produkte të bukurisë si lapsi i buzëve apo shkëlqyesit e lëngshëm?

Mundeni, por mund të ndryshoni disa nga zakonet tuaja, sepse buzët e shëndetshme janë një tregues i mirë i shëndetit të përgjithshëm.

Kur buzët tuaja bëhen të errët dhe të zbardhur, mund të përfshihen disa faktorë. Disa nga këta faktorë – hyperpigmentation, dhe reaksionet alergjike – janë jashtë kontrollit tuaj. Të tjerat si pirja e duhanit, dehidrimi dhe kafeina janë faktorë që mund të ndryshojnë pamjen natyrale të buzëve tuaja.

Në vazhdim mësoni mënyra natyrale për të përmirësuar  buzët e dëmtuara, si dhe disa këshilla të dobishme për kujdesin parandalues ​​të buzëve. Për shkak se buzët tuaja nuk kanë ndonjë gjëndër djerse, duhet të kujdeseni për to çdo ditë, në mënyrë që të mos mbeten të thatë dhe të plasaritur. Fajtorët e zakonshëm për buzët e errëta dhe të thyera:stresi, pirja e cigareve, dietë e varfër, anemia,ekspozimi i gjatë në diell.

 

Kur gjithçka po shkon mirë, shpesh nuk arrijmë të ndalemi dhe të mendojmë për t’u kujdesur për buzët tona. Ne jemi të zënë gjatë gjithë ditës dhe nuk pimë ujë të mjaftueshëm. Kur bëhemi shumë të zënë, buzët dhe shëndeti ynë në përgjithësi tentojnë të vuajnë.

Konsideroni këto mjete natyrale që i keni në shtëpi për buzë më të shëndetshme dhe më të forta. Bëni ato pjesë të rutinës tuaj të përditshme dhe para se të zgjatni.

  1. Lyeni buzët me balsam;

     

    Provoni këtë mënyrë të shkëlqyeshme për t’u çliruar nga buzët e ndritura dhe të thyera. Sa më gjatë të leni balsamën e buzëve, aq më mirë. Lëreni atë gjatë natës për rezultatet më të mira.

Ja se çfarë keni nevojë:

  1. balsam
  2. Leckë sterile

Mënyra e përdorimit:

Lyeni buzët me balsam para se të shkoni në gjumë dhe lërëni të veprojë gjatë gjithë natës. Zbatoni në mënyrë liberale një bazë të fortë të balsamit të buzëve në të dyja buzët.. Kjo do të bëj që balsami të trajtojë dhe të hidratojë buzët tuaja për disa orë. Në mëngjes do të vini re se buzët e tua kanë përthithur balsamën e buzëve. Tani, merrni një leckë të pastër dhe lehtësisht masazhoni buzët tuaja. Kjo i ndihmon ato të shtresohen si dhe të heqin lëkurën e vdekur.

  1. Balsam nga petalet e trëndafilit

Petalet e trendafilit kanë aromë të jashtëzakonshme që mund të përmirësojnë shëndetin e buzëve tona. Ato përmbajnë veti anti-inflamatore, si dhe vajra natyrore dhe sheqerna, të cilat punojnë për të mbajtur lagështinë në buzët tona. Nëse ju  bëni bashkë petale trëndafilash me qumësht,ju do të krijoni një ilaç fantastik në shtëpi për buzët e thata dhe të plasaritura.

Ja se çfarë keni nevojë:

 

5-6 petale

1/2 filxhan qumësht.

 

Përgatitja dhe përdorimi

Para se të shkoni në gumë vendosni petalet e trëndafilave në një enë të vogël më qumësht.

Kur të zgjoheni në mëngjes, kulloni petalet me anë të një site dhe me një pllak, shtypni ato mirë. Ju mund të keni nevojë të shtoni disa pika shtesë të qumështit në mënyrë që të formoni një paste të këndshme. Pastaj, vetëm aplikoni atë në buzët tuaja dhe pritni pesëmbëdhjetë minuta. Pas kësaj, lani me ujë të ftohtë. Kjo është aq e lehtë dhe është e padëmshme për buzët tuaja. Ndjehuni e lirë për ta përdorur këtë ilaç çdo ditë. Do të shihni një ndryshim të dukshëm pas një periudhe të shkurtër kohore.

Ndoshta problemi juaj është më i keq sesa vetëm rasti normal i buzëve të qara. Nëse ato janë shumë të thata dhe të zbardhura, kjo maskë do të bëjë mrekulli për ju. Meqenëse limoni ka tendencë të ketë një efekt ndriçimi në lëkurën tonë dhe glicerina është e madhe për hidratim, ajo duhet të zgjidhë problemin tuaj të bezdisshëm.

  1. Maskë Lemon-Glycerin

Ja se çfarë do t’ju nevojitet:

 

1 lugë çaji lëng limoni;

1 lugë çaji glicerinë;

1 enë të vogël për tupperëare.

 

Përgatitja:

 

Shtrydhni  lëng limoni dhe glicernë në një enë dhe përzieni mirë. Vendosni ato në frigorifer për të qëndruar rreth një javë. Pas një javë është i gatshëm për përdorim, përdorni vetëm një furçë ose merrni me gisht nga kjo enë për të aplikuar në buzët tuaja.