Highlight Natyrë & Turizëm

Bali apo Maldives për muaj të mjaltit?

Muaji i mjaltit

Muaji i mjaltit është një ngjarje që ndodhë vetëm një herë në jetën tuaj pas martesës. Nëse keni vendosur të shkoni në muaj të mjaltit edhe pse kjo me siguri do të thotë një shumë e madhe e shpenzuar, por nuk keni vendosur se cili vend është më i përshtatshëm për ju, Unik Portal ju sjellë krahasimet mes ishujve Bali dhe atyre Maldives që njihen si dy ndër vendet më të mira në botë për muajin tuaj të mjaltit.

Bali;

Provincë indoneziane.

Kryeqyteti i tij është Denpasar,
Religjioni: hinduizmi,
Gjuhët e folura: Indoneziane, Balineze, Angleze;
Valuta: Rupi indonezian.

Kuzhina: Balineze, me shumë variacione për vegjetarianët por jo shumë zgjidhje të ushqimit të detit.

Klima: Tropikale, e lagësht, mesatarisht nga 20 gradë deri në 33 gradë.

Topografia: Male, xhungla, shpella, plazhe me rërë të bardhë e të zezë; vullkane etj.

Muajt më të mirë për të pushuar: Prill, Maj, Qershor dhe Shtator.

Plazhet më të mira: Kuta, Nyang Nyang, Nusa Dua, Sanur;

Rezortet më të mira: St Regis Bali, Hanging Gardens Ubud Payangan, The Ëatergarden Candidasa.

Maldives;

Ishull aziatik jugor.

Kryeqyteti: Male,
Religjioni: Islam,
Gjuhët e folura: Dhihevi, Angleze,
Valuta: Rufiyaa maldive;

Kuzhina: Maldiviane,

Klima: Tropikale, mjaft e nxehtë. Mesatarja 25 gradë.

Topografia: Ishuj të vegjël, plazhe me rërë të bardhë, pyje etj.

Muajt më të mirë për të pushuar: Shkurt deri në Prill.

Plazhet më të mira: Fulhadhoo, Amilla Fushi, Four Seasons, Reethi Rah;

Rezortet më të mira: Niyama, Shangri La’s Villingili, Six Senses Laamu.