Highlight Kura natyrale

Arsyet pse duhet të konsumoni më shumë majdanoz

majdanoz

 

Majdanozi është kultivuar nga njeriu për dy mijë vjetët e fundit, dhe fillimisht është përdorur si një bimë medicinale, dhe vetëm më vonë është konsideruar të jetë një erëz. Ekzistojnë 2 lloje të majdanozit: ai me gjethe kaçurrelë, që ka një aromë të butë, dhe atë me gjethe të sheshtë, të njohur ndryshe si “majdanoz italian”, i cili ka një aromë të këndshme.

Ushqyesit  që gjenden në majdanoz përfshijnë vitaminat A, C, E dhe K, tiaminë, riboflavin, niacinë, vitamina B6 dhe B12, acid pantotenik, flatus, kalcium, hekur, magnez, fosfat, zink, kalium dhe bakër. Përfitimet shëndetësore janë të shumëta, nisur nga eshtrat, diabeti, kontrollin e artritit reumatoid, dhe parandalimin e osteoporozës.

Për më tepër, ai vepron si një analgjezik me vetitë anti-inflamatore, duke ripërdorur probleme gastrointestinale si dispepsi, dhimbje, fryrje dhe nauze, dhe ndihmon në forcimin e sistemit imunitar.

Majdanozi mund të ndihmoj:

 

  1. Diabetin
  2. Kontrolli i artritit reumatoid
  3. Parandalimin e kancerit
  4. Ulë inflamacionet
  5. Osteoporozën
  6. Forcimi i sistemit imunitar
  7. Aleat i dietës tuaj

Për ta përdorur atë në mënyrë korrekte dhe për të nxjerrë sa më shumë nga ajo, mund të pini deri në 3 gota të kësaj recete në ditë. Ja se si ta bëni atë:

përbërësit

Një grusht gjethe majdanoz,

1 litër ujë.

Udhëzime

Pritini majdanozin në copa të vogla dhe vendosni në ujë sapo të fillojë të vlojë. Largojeni nga zjarri dhe lëreni të ftohet. Ju mund ta ruan atë në frigorifer. Konsumi i tepërt i majdanozit mund të ketë efekte anësore, kështu që gratë shtatzëna, gratë që ushqejnë fëmijet me gji, fëmijët dhe njerëzit me gurë në veshka duhet të shmangin  kosnumimin e tepërt.