Highlight Shëndeti

A keni tension të lartë? Kjo është zgjidhja!

tension

Shkaqet kryesore për vdekjet në SHBA dhe arsyeja për ndonjë sëmundje të zemrës është ushqimi i keq që njerëzit konsumojnë.

Shuma e madhe e kripës, yndyrave jo të shëndetshme dhe sheqerit të fshehur shkaktojnë çdo lloj sëmundjeje të mundshme e të rrezikshme.

Ju duhet të konsideroni që të filloni të jeni fizikisht aktiv, të mbani peshën normale dhe më të rëndësishmet për të mbajtur gjithmonë nën kontrollë kolesterolin dhe presionin e gjakut.

Filloni të shmangni alkoolin dhe të ndaloni pirjen e duhanit.

Sidoqoftë ju mund ta mbani tensionin tuaj të lartë në kontrollë me këtë recetë.
PËRBËRËSIT

Hudhër e grirë;

1/2 lëng limoni;

1/2 lugë gjelle xhenxhefil i grirë;

1 lugë gjelle uthull molle;

1 lugë gjelle mjaltë organik;

 

PËRGATITJA

Të gjithë përbërësit duhet të futen në blender derisa të shtypen mirë e të krijohet një përbërje e butë. Vendoseni në një enë të mbyllur me kapak dhe futeni në frigorifer. Një dozë e vogël duhet të hahet gjatë ditës para cdo vakti. Nëse nuk mund ta duroni shijen shtojini edhe pak ujë që trë bëhet më e lehtë./Unik Portal/