Highlight Kura natyrale

A keni dëgjuar për të mirat që sjellë pema e bukës (Jackfruit)?

jackfruit


Nëse ju nuk keni dëgjuar kurrë për jackfruit, ju nuk jeni vetëm; Jackfruit lulëzon në zona tropikale, si India dhe Tajlanda. Disa thonë se aroma i ngjan asaj të çamçakëzit.

Gjeneratat shumë kohë para nesh zbuluan përfitimet ushqyese të mbyllura brenda këtij fruti; ata u mbështetën në proteinat dhe vitaminat e saj për një mënyrë jetese të shëndetshme. Jackfruit është gjithashtu i pasur me kalcium, kalium dhe hekur.

 

  1. Ulë tensionin e gjakut.

Jackfruit është një burim i shkëlqyeshëm I kaliumit. Kaliumi ndihmon në menaxhimin e presionit të gjakut që mund të zvogëlojë shanset për sulme në zemër, goditje dhe probleme të tjera kardiovaskulare.

 

  1. Përmirëson tretjen.

I pasur me fibra, jackfruit ndihmon funksionimin e sistemit të tretjes si duhet dhe madje heq toksinat.

 

  1. Largon problemet me gjumë;

Ata që nuk janë në gjendje të gëzojnë një gjumë të qetë mund të përfitojnë nga ky frut.

  1. Ndihmon me ulcerat;

Jackfruit është një ilaç natyral për ulcerat; është një anti-inflamator I fuqishëm.

 

  1. Mbështet eshtrat;

    Jackfruit është edhe në gjendje të ndihmojë rreth shëndetit të eshtrave. Përmbajtja e lartë e magnezit ndihmon trupin në absorbimin e kalciumit.