Highlight Shëndeti

5 ushqimet më të mira për të parandaluar imbalancën hormonale tek gratë

ushqimet

Organizmi ynë ka nevojë për ushqime adekuate të konsumuara në sasinë e duhur.

Gratë e reja duhet të konsumojnë ushqime të veçanta të balancimit të hormoneve, për të kontrolluar ciklet e tyre menstruale dhe hormonet e tyre. Këto janë gra që janë më pak aktive dhe gratë e moshës së mesme. Këto ushqime mund të jenë jashtëzakonisht të dobishme në trajtimin e hormoneve për gratë para menopauzës. Këto ushqyes të balancimit të hormoneve janë të mëdha për gratë e moshuara që po kalojnë menopauzën dhe ata që e kanë kaluar atë, sepse këto ushqime do t’i bëjnë ato të duken më të reja dhe do të parandalojnë formimin e rrudhave. Trupi nuk është  në gjendje të prodhoj hormone ose të mbaj një ekuilibër të hormoneve pa ushqime që janë të pasura me ushqyes.

Unik Portal ju sjellë 5 ushqime që ndihmojnë në balancimin hormonal.

1.Kosi

Kos është i lashtë dhe ka një gamë të gjerë të përparësive shëndetësore. Kos është i pasur me kalcium, që është perfekt për kockat e forta dhe probiotikët që ndihmojnë në rritjen e baktereve të shëndetshme në zorrë. Vitamina D është gjithashtu një pjesë thelbësore e balancimit të hormoneve dhe plakjes me hijeshi.

  1. Peshku dhe omega 3

Omega-3 yndyrore e acideve është më e rëndësishme për shëndetin qelizor të grave. Ato janë të dobishme sepse mund të parandalojnë sëmundje dhe gjendje të tilla si përfshirja e sëmundjeve të zemrës, hipertensionit, sëmundjeve inflamatore dhe depresionit.

  1. Perimet e pasura me antioksidantë

Zarzavatet me gjethe të errëta janë të pasura me antioksidantë. Ushqimet që konsiderohen si thelbësore për ekuilibrin e duhur hormonal janë: kale, zarzavate, spinaqi dhe cilantro.

  1. Mëlmesat

Erëza mund të freskojnë organizmin dhe lëkurën tonë. Gratë duhet të përdorin kanellë, xhenxhefil dhe hudhër, sepse ato do t’i ndihmojnë ato të stabilizojnë disponimin e tyre, të stabilizojnë hormonet e tyre dhe të mbeten më të rinj.

  1. Avokado.

Avokadot janë të pasura me yndyrë të shëndetshëm, të cilat ndihmojnë trupat e femrave të thithin dhe përdorin lëndë ushqyese kryesore. Avokadot janë gjithashtu të pasura me fibra, të pasura me magnez, kalium, vitaminë E, acid folik dhe vitamina B, të cilat janë esenciale për balancimin e hormoneve./Unik Portal/