Highlight Lifestyle

5 metoda shtepiake që ndihmojnë thonjtë e dëmtuar

thonjtë

Çdo person, i çdo moshe mund të vuajë nga një lloj problemi i thonjve që mund të shkaktohet nga disa faktorë të ndryshëm.

Thonjtë tuaj mund të dëmtohen deri në masën sa të humbin formën. Pra, të ndryshojnë në formë, të trashën, të qahën në mes,të humbin ngjyrën ose të rriten në mënyrë të parregullt.

Në disa raste, ato gjithashtu mund të bien.

Ka disa mënyra natyrale për të trajtuar thonjtë e dëmtuar.
  1. Uthulla e mollës

Uhtulla e mollës është një trajtim shumë efikas për thonjtë që kanë hyrë në mish.

Thjeshtë përzieni një filxhan uthullë  me dy gota ujë të ngrohtë dhe zhytni këmbët tuaja. Menjëherë do të ndieni lehtësim të dhimbjeve.

Uthulla ndihmon në eliminimin e infeksioneve për shkak të vetive antibakteriale.

 

  1. Krem shtëpiak

Ky ilaç mund të ndihmojë në luftimin e infeksionit dhe të zvogëlojë dhimbjen. Ja se si ta bëni atë:

Përbërësit:

5 pika vaj esencial eukalipt;

5 pika vaj esencial livando;

5 pika vaj esencial pemë çaji;

2 pika vaj esencial peppermint;

1 pikë vaj esencial origjinës;

3 lugë të vajit të kokosit të ftohtë të shtypur;

3 lugë xhel aloe vera.

 

Udhëzime

Përzihet vaji i kokosit dhe xhel aloe vera në një tas.

Nëse vaji është i trashë (kjo ndodhë kur temperaturat janë shumë të ulëta) shkrihejeni në një kavanoz. Pasi kjo të jetë bërë, shtoni vajrat esenciale dhe përziej mirë.

Tani dyqan krem ​​në një kavanoz qelqi në një mjedis të ftohtë, të thatë.  Aplikoni këtë ilaç çdo natë, duke e masuar butësisht në zonën e prekur.

 

  1. Epsom kripë

Zhyt  këmbët në një tas me ujë të ngrohtë dhe kripë Epsom. Lërini  ashtu për 15 minuta. Kjo do të ndihmojë thonjtë tuaj  të zbuten  dhe të shërohen  më shpejt.

 

  1. Limoni

Limoni mund të përdoret për të trajtuar disa gjëra, duke përfshirë thonjtë e hyrë. E gjitha që ju duhet të bëni është të preni një limon në gjysmë dhe të fërkoni thonjtë tuaj.

  1. Ujë i kripur

Bëni një zgjidhje me ujë të kripur (duke përdorur ujë të filtruar).

Para se të shkoni në shtrat, zhytni gishtin tuaj të infektuar në këtë zgjidhje, pastaj mbylleni me garzë sterile.Lëreni ashtu gjatë gjithë natës.