Highlight Success ZONE

3 Miliarderët që filluan nga asgjëja

miliarderët

Ne dëgjojmë për suksesin e tyre gjatë gjithë kohës, por këta miliarderë të njohur nuk e kanë pasur gjithmonë kaq të lehtë. Të gjithë duhej të përjetonin një udhëtim të mbushur me gracka përpara se të mund të arrinin suksesin e dëshiruar.

Nuk është me rëndësi vendi se ku filloni në jetë, por ku ju përfundoni. Rrethanat tuaja nuk janë arsyeja pse nuk jeni aty ku dëshironi të jeni. Lejoni që këto histori t’ju frymëzojnë.

Howard Schultz

Të ardhurat neto: $3.0 miliard

Në moshën 7 vjeçare, babai i tij humbi punën si një shofer kamioni që shpërndante pelena. Si rezultat, familja e tij u detyrua të jetonte në një apartament me të ardhura të ulëta në Bruklin. Për të paguar për shkollën, Shultz duhej të merrte një hua studentore dhe të punonte si barist.

 

Pas shkollës, Schultz punoi si shitës aparati kafeje, ku fillimisht hasi Starbucks. Në atë kohë, marka kishte vetëm 3 dyqane në Seattle dhe kapi vëmendjen e Shultz kur ata porositën një numër të madh aparatësh të kafesë.

 

Ai fluturoi në Seattle për të takuar pronarin e atëhershëm të kompanisë, Gerald Baldwin, dhe ra në dashuri me biznesin e kafenesë dhe bindi Baldwin të punësojë atë si drejtor i operacioneve dhe marketingut. Shultz donte të sillte një ndjenjë më të madhe italiane në dyqane, por ideja u refuzua nga themeluesit. Ai u nis për të filluar kompaninë e vet: Il Giornale, një kafene që përsëriti kulturën italiane të kafesë. Vendi ishte një sukses i madh dhe 2 vjet më vonë Il Giornale ishte në gjendje të blinte Starbucks për 3.8 milionë dollarë, dhe Schultz u bë CEO i Starbucks. Tani, Starbucks është një emër i familjes dhe kompania ka më shumë se 23,000 dyqane.

Lloyd Blankfein

 

Të ardhurat neto: $1.1 miliard

Lloyd Blankfein ishte djali i një punëtori postar të New Yorkut, i cili u rrit në një apartament të vogël në Shtëpitë Linden të Bruklinit, një kompleks strehimi i varfër i ndërtuar në vitin 1957.

Duke u rritur, Lloyd duhej të ndante një dhomë gjumi me gjyshen e tij. Ndërsa ndiqte shkollën e mesme, ai do të shiste hot dogs dhe lëngje në stadiumin Yankee duke i bërë atë 3 cent për shitje. Ai pa babanë e tij të humbasë punën dhe të zëvendësohet me një makinë që i dha atij motivimin për të punuar fuqishëm në shkollë duke i dhënë kështu atij një bursë të plotë për Harvardin. Prej aty ai hyri në Shkollën e Ligjit të Harvardit duke i fituar atij një punë në Wall Street. Kompania për të cilën ai punonte u ble nga Goldman Sachs dhe prej andej ai punoi deri sa u bë CEO i Goldman Sachs.

John Paul DeJoria

 

Të ardhurat neto: $3 miliard

Para moshës 10-vjeçare, John Paul Dejoria shiti gazeta për të ndihmuar familjen e tij të mbijetonte. Por në një moment nëna e tij nuk ishte në gjendje ta mbështeste financiarisht, kështu që ai u dërgua për të jetuar në një shtëpi përkujdesëse. Atje, DeJoria bëri miq të këqij dhe u bashkua edhe me një bandë të Los Anxhelosit.

Pika e tij e kthesës erdhi kur ai mori një punë si shitës për RedKen, një laborator i produkteve të flokëve. I pushuar dhe I kritikuar për strategjinë e biznesit, ai huazoi $ 700 dhe filloi markën e tij të produkteve të flokëve, John Paul Mitchell Systems. Gjatë disa viteve të ardhshme, ai shkoi derë më derë duke shitur prodhimet e flokëve dhe përfundimisht u bashkua me floktarë për ta kthyer biznesin në një sukses të madh. Më vonë ai filloi Patron Tequila dhe e shumëfishoi pasurinë e tij në industri të ndryshme.