Highlight Natyrë & Turizëm

10 arsye pse duhet të paketoni valixhen e të niseni për në Zvicër

zvicra

Zvicra është një ndër vendet më magjike, e sidomos në stinën e dimrit, kur Alpet e bukura zvicerane janë të mbuluara plot borë. Nëse dëshironi të soditni pamje me të vërtetë magjepsëse që do të qëndrojnë në kujtesën tuaj për një kohë të gjatë, atëherë paketoje valixhen menjëherë e nisuni për të parë disa nga bukuritë që ofron ky vend.

Disa nga këto arsye janë:

1. Eksploroni Alpet Zvicerane;

2. Provoni Swiss fondue (lloj ushqimi zviceran, tip djathi i shkrirë);

3. Merrni një anije dhe lundroni në lumin e Gjenevës dhe qytetin e Montreux.

4. Eksperienconi ecjen sfiduese në Birg.

5. Ngjituni majës së Slithorn-it the ecni përgjatë Piz Gloria ku u xhirua edhe një nga filmat më të njohur të James Bond.

6. Hipni në një tren që kalon nëpër panorama madhështore;

7. Provoni kuzhinën dhe kulturën zvicerane;

8. Ngjituni në një ndër majet më të lartë në Evropë: Jungfraujoch.

9. Provoni çokollatat zvicerane qe njihen për kualitetin e tyre në mbarë botën.

10. Lëshohuni me kerre përgjatë malit.